Lodowisko


Lodowisko w encyklopedii

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania Słynne nowojorskie lodowisko w Centrum Rockefellera Bandy

Lodowisko – specjalnie zorganizowane miejsce do uprawiania sportów łyżwiarskich. Lodowiska dzielą się na dwie podstawowe grupy: naturalne i sztuczne. Wielkość lodowiska zależy od możliwości technicznych organizatorów oraz od ewentualnych wymogów dyscypliny, dla uprawiania której są stworzone.

Rodzaje lodowisk | edytuj kod

Lodowiska naturalne, to takie które powstają na naturalnie zamrożonej wodzie. Dzielą się na :

  • Lodowiska na zbiornikach naturalnych zazwyczaj działają „nieoficjalnie”, jednakże zamarznięty staw, czy jezioro – przy odpowiedniej pogodzie – są prostym i tanim miejscem na zorganizowanie dobrej ślizgawki.
  • Lodowiska wylewane były bardzo popularne w czasach PRL, kiedy to niemalże na każdym osiedlu istniało przynajmniej jedno, powstałe poprzez zamarznięcie rozlanej przez dozorców wody na kortach tenisowych i boiskach szkolnych.

Lodowiska sztuczne dzielą się na otwarte i kryte. Powstają poprzez zamrożenie wody przez sztucznie wytworzoną i utrzymywaną niską temperaturę. W przeciwieństwie do lodowisk naturalnych, są bardziej odporne na działanie temperatury powietrza – niektóre z krytych mogą nawet funkcjonować przez cały rok.

Lodowiska kryte dzielą się na pałace lodowe, hale i tafle przenośne.

Zobacz też | edytuj kod

Na podstawie artykułu: "Lodowisko" pochodzącego z Wikipedii
OryginałEdytujHistoria i autorzy