Loggia


Loggia w encyklopedii

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania Loggia poznańskiego ratusza Loggie w budownictwie współczesnym. Osiedle Grunwaldzkie, Szczecin

Loggia (lodżia[1]) – wnęka w zewnętrznej płaszczyźnie budynku, otwarta na zewnątrz, oddzielona drzwiami i oknami od pomieszczeń wewnętrznych.

Loggia może być jedno- lub wielokondygnacyjna, otwarta lub zamknięta (przeszklona). Występowała w renesansie w budownictwie pałacowym (np. zamek na Wawelu, zamek w Pieskowej Skale, pałac w Nawojowie Łużyckim, w Baranowie Sandomierskim). We współczesnych budynkach, zazwyczaj tylko jednokondygnacyjna, spełnia funkcję balkonu.

Loggia to również, w zabytkowej architekturze włoskiej, samodzielna budowla lub jej część, która jest otwarta na zewnątrz z trzech lub czterech stron arkadami. Budowle takie były budowane z przeznaczeniem na miejsca widokowe, wypoczynku, handlowe etc.

Spis treści

Loggia w budownictwie mieszkaniowym | edytuj kod

Loggia jest popularnym elementem zabudowy we współczesnym budownictwie mieszkaniowym. Wynika to z dużej swobody w aranżacji przestrzeni, jaką zapewnia to pomieszczenie. Loggia bywa mylona z balkonem, od którego odróżnia ją:

  • rozmieszczenie w stosunku do elewacji budynku (loggia jest platformą cofniętą w głąb linii elewacji budynku);
  • możliwość stałego użytkowania (np. w formie oranżerii);
  • możliwość wliczenia do powierzchni użytkowej mieszkania (z uwagi na możliwość całorocznego wykorzystania)[2].

Zobacz też | edytuj kod

Przypisy | edytuj kod

  1. lodżia – Słownik języka polskiego PWN, sjp.pwn.pl [dostęp 2019-09-07]  (pol.).
  2. Balkon, taras czy loggia czyli dodatkowa powierzchnia naszego mieszkania - Porady - RynekPierwotny.pl, rynekpierwotny.pl [dostęp 2017-11-25]  (pol.).

Bibliografia | edytuj kod

Na podstawie artykułu: "Loggia" pochodzącego z Wikipedii
OryginałEdytujHistoria i autorzy