London (Ontario)


Na mapach: 42°58′N 81°15′W/42,966667 -81,250000

London (Kanada) w encyklopedii

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii (Przekierowano z London (Ontario)) Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania

Londonmiasto w Kanadzie w prowincji Ontario, położone na południowy zachód od Toronto, nad rzeką Thames. London jest 11. co do liczby mieszkańców miastem Kanady i jednym z największych ośrodków przemysłowych prowincji Ontario.

Liczba mieszkańców London wynosi 383 822. Język angielski jest językiem ojczystym dla 77,8%, francuski dla 1,5% mieszkańców (2006)[1]. Polacy stanowią 4,4% mieszkańców miasta, a Włosi 4,7%. Chrześcijanie stanowią 62,8% populacji miasta.

Spis treści

Historia | edytuj kod

Katedra św. Piotra w London

Miasto zostało wytyczone w 1826 jako stolica Dystryktu London w wyniku postępującej europejskiej kolonizacji terenów na północ od jeziora Erie, wcześniej zamieszkanych przez indiański szczep Odżibwejów. W latach 30. XIX wieku miał miejsce duży napływ imigrantów z Europy do południowo-zachodniego Ontario (wtedy Górnej Kanady), w wyniku którego liczba ludności miasta szybko rosła. W wyniku rebelii w Kanadzie w 1837 w mieście zakwaterowano największy brytyjski garnizon w prowincji na zachód od Toronto, co dało miastu reputację miasta garnizonowego. W latach 40. XIX wieku miasto dynamicznie się rozwijało, a w 1854 dotarła do niego pierwsza linia kolejowa.

W 1855 otrzymało prawa miejskie, licząc wtedy około 10 tys. mieszkańców.

Edukacja | edytuj kod

Transport | edytuj kod

London w Ontario obsługiwane jest przez międzynarodowy Port lotniczy London, które oferuje stałe połączenia z Toronto, Ottawa, Montreal, Calgary, Winnipeg, jak również sezonowe loty do Varadero, Santa Clara (Kuba), Holguín, Punta Cana, Montego Bay i Cancún.

Przez miasto przebiegają autostrady 401 i 402.

Sport | edytuj kod

Miasta partnerskie | edytuj kod

Urodzeni w London | edytuj kod

Przypisy | edytuj kod

  1. Statistics Canada. 2006 Community Profiles

Linki zewnętrzne | edytuj kod

Na podstawie artykułu: "London (Ontario)" pochodzącego z Wikipedii
OryginałEdytujHistoria i autorzy