Lot nad kukułczym gniazdem (film)


Lot nad kukułczym gniazdem (film) w encyklopedii

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania

Lot nad kukułczym gniazdem (One Flew Over the Cuckoo's Nest) – amerykański film fabularny z 1975 roku w reżyserii Miloša Formana, oparty na książce Kena Keseya pod tym samym tytułem wydanej w roku 1962.

Film jest wysoko ceniony przez widzów, w rankingu IMDb Top 250 (najlepsze 250 filmów) jest na 18 miejscu z oceną 8,6[1].

Spis treści

Opis fabuły | edytuj kod

Pełen życia McMurphy ma nadzieję, że uda mu się bezboleśnie przetrzymać więzienie, jeśli będzie udawał wariata. Plan, z pozoru dobry, obraca się w klęskę, gdy trafia do domu dla psychicznie chorych. McMurphy stara się rozruszać naszpikowanych lekami pacjentów, co budzi sprzeciw Mildred Ratched, siostry przełożonej. Niedługo dowiaduje się, że w szpitalu ma zostać dłużej niż myślał. Wobec nowej sytuacji, w jakiej się znalazł, namawia innych pacjentów do ucieczki, na co ci z chęcią przystają. Zdobywając sobie zaufanie niektórych z nich, kradnie autobus i wraz z kilkoma chorymi wyjeżdża, po czym wszystkich pakuje na jacht, legitymując się jako doktor pracujący w klinice i tak też przedstawiając swoich współtowarzyszy. Incydent ten, jak również libacja przez niego urządzona na oddziale szpitalnym prowadzi do zaostrzenia konfliktu między McMurphym a Ratched.

Obsada | edytuj kod

i inni

Nagrody | edytuj kod

Lot nad kukułczym gniazdem zdobył Oscary w pięciu najważniejszych kategoriach:

  • dla najlepszego filmu
  • dla najlepszego aktora pierwszoplanowego (Jack Nicholson),
  • najlepszej aktorki pierwszoplanowej (Louise Fletcher),
  • za reżyserię (Miloš Forman),
  • dla najlepszego scenariusza adaptowanego

Obraz był nominowany jeszcze w innych czterech kategoriach. Poza filmem Miloša Formana tylko trzech innym filmom udało się zdobyć Oscary we wszystkich tych kategoriach - były to Ich noce, Sprawa Kramerów i Milczenie owiec.

poza tym otrzymał nagrody:

Film a książka | edytuj kod

Wersja książkowa opisuje w przybliżeniu tę samą historię (film pomija pewne wątki, a inne skraca), ale z punktu widzenia Wodza Bromdena, którego rola została w filmie zredukowana (rolę tę grał Will Sampson). Oczami Bromdena, poprzez pryzmat jego choroby psychicznej, widzimy władzę żelaznej ręki Wielkiej Oddziałowej (siostra Ratched) i jak ta władza jest stopniowo osłabiana przez McMurphy'ego. Sam Bromden, olbrzymiej postury Indianin, targany wizjami o ukrytej elektryczno-mechanicznej strukturze otoczenia, choć początkowo udaje głuchoniemego, pod wpływem McMurphy'ego nawiązuje kontakt ze światem i uświadamia sobie, że jego wizje są skutkiem przeżyć z czasów wojny, a poczucie niższości wyniósł z dzieciństwa (tytuł pochodzi z wyliczanki, którą Bromden poznał jako chłopiec, film nie wyjaśnia jego znaczenia, aczkolwiek "Kukułcze gniazdo" jest popularnym slangiem na zakład dla obłąkanych). Książkowy opis szpitala psychiatrycznego bardziej opiera się wspomnianej wcześniej krytyce.

Zobacz też | edytuj kod

Przypisy | edytuj kod

  1. Top Rated Movies (ang.). imdb.com. [dostęp 2020-09-25].

Linki zewnętrzne | edytuj kod

Kontrola autorytatywna (film):
Na podstawie artykułu: "Lot nad kukułczym gniazdem (film)" pochodzącego z Wikipedii
OryginałEdytujHistoria i autorzy