Lothar-Günther Buchheim


Lothar-Günther Buchheim w encyklopedii

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania

Lothar-Günther Buchheim i (ur. 6 lutego 1918 w Weimarze, zm. 22 lutego 2007 w Starnbergu[1]) – niemiecki pisarz, malarz.

Studiował na Akademii Sztuk Pięknych w Dreźnie i Monachium. W czasie drugiej wojny światowej zgłosił się na ochotnika do niemieckiej marynarki wojennej. Tam pływał na trałowcach, niszczycielach i okrętach podwodnych.

Jego najsłynniejszym utworem jest „Okręt” („Das Boot”), powieść, która stała się międzynarodowym bestsellerem. Pierwowzorem tytułowego okrętu jest U-96, U-Boot typu VIIC, na którym autor uczestniczył w jednym z rejsów jako korespondent wojenny, a pierwowzorem dowódcy, książkowego „Starego” jest Heinrich Lehmann-Willenbrock. Już kilka lat po ukazaniu się pierwszego wydania książka doczekała się przekładu na 12 języków. Na podstawie książki w roku 1981 został nakręcony film pod tym samym co książka tytułem „Das Boot” w reżyserii Wolfganga Petersena. Dwadzieścia lat po stworzeniu "Okrętu" powstała pięciotomowa seria "Twierdza", olbrzymie dzieło traktujące o końcówce drugiej wojny światowej widzianej oczyma pisarza, niemieckiego marynarza. Jego trzymiesięczna włóczęga rozpoczyna się w La Baule i prowadzi przez zniszczone działaniami wojennymi: Berlin, Monachium, Paryż, Brest. Bardzo szczegółowo przedstawione są nastroje oficerów i żołnierzy, którzy nie mają już złudzeń co do losów wojny oraz III Rzeszy, jednak nie mogąc wypowiadać się swobodnie w obliczu wszechobecnego kapownictwa i inwigilacji SD, uciekają w dwuznaczności i zawoalowanie. Ciągła gra, igranie na granicy defetyzmu i realizmu, szarga nerwy bohaterów powieści i prowadzi do rozwoju ciekawych związków czy wręcz zażyłości, jak choćby między Buchheimem a "Starym". Tułaczka bohatera to ciąg opisów zniszczeń - tych fizycznych, materialnych, ale też psychicznych. Powieść jest kontynuacją "Okrętu" i "Okrętu 2", częścią wspólną z nimi są główni bohaterowie, jak "Stary" - kapitan U-96, późniejszy dowódca flotylli w Breście.

Przypisy | edytuj kod

  1. Autor von "Das Boot": Buchheim gestorben - n-tv.de
Kontrola autorytatywna (osoba):
Na podstawie artykułu: "Lothar-Günther Buchheim" pochodzącego z Wikipedii
OryginałEdytujHistoria i autorzy