Louis Le Prince


Louis Le Prince w encyklopedii

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania

Louis Aimé Augustin Le Prince (ur. 28 sierpnia 1842 w Metz, zaginął 16 września 1890) – francuski wynalazca, uważany za pierwszego twórcę filmowego na świecie.

Spis treści

Życiorys | edytuj kod

Odtwórz plik multimedialny Roundhay Garden Scene

Był synem francuskiego oficera, zaprzyjaźnionego z pionierem fotografii, Louisem Daguerre’em i jako dziecko bywając w jego atelier zafascynował się technikami utrwalania obrazu. Studiował chemię i fizykę na uniwersytecie w Lipsku, a następnie pracował jako fotograf i malarz. W 1886 skonstruował i opatentował w USA 16-obiektywową kamerę, w 1888 wykonał prototypy i opatentował jednoobiektywowej kamery i projektora, na kilka lat przed wynalezieniem kinetoskopu Edisona[1].

Krótka scena zatytułowana Roundhay Garden Scene, a sfilmowana przez Le Prince’a w roku 1888 na papierze fotograficznym Eastmana przy użyciu kamery własnej produkcji jest uważana za najstarszy znany zapis filmowy, poprzedzający twórczość braci Lumière.

Le Prince zniknął w tajemniczych okolicznościach w roku 1890 w czasie podróży pociągiem z Dijon do Paryża, na krótko przed oficjalnym pokazem jego wynalazku, zaplanowanym w Stanach Zjednoczonych. Pomimo intensywnych poszukiwań rodziny oraz policji francuskiej i angielskiej, nie udało się znaleźć żadnego śladu jego ciała lub bagażu. Obecnie uważa się na podstawie fotografii będącej w posiadaniu paryskiej policji, że utonął.

Tablica w Leeds

Filmografia | edytuj kod

Zobacz też | edytuj kod

Przypisy | edytuj kod

  1. Louis Aimé Augustin Le Prince | Science Museum Group Collection, www.nationalmediamuseum.org.uk [dostęp 2017-11-25]  (ang.).

Linki zewnętrzne | edytuj kod

Kontrola autorytatywna (osoba):
Na podstawie artykułu: "Louis Le Prince" pochodzącego z Wikipedii
OryginałEdytujHistoria i autorzy