Louis Malle


Louis Malle w encyklopedii

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania

Louis Malle (ur. 30 października 1932 w Thumeries, zm. 23 listopada 1995 w Beverly Hills) – francuski reżyser filmowy, przedstawiciel francuskiej Nowej Fali[1]. Od lat 70. pracował w Stanach Zjednoczonych.

Spis treści

Życiorys | edytuj kod

Początkowo studiował nauki polityczne na Sorbonie, potem porzucił je na rzecz studiów filmowych. Zaczynał pracę jako kamerzysta i asystent Jacques’a-Yves’a Cousteau przy wielokrotnie nagradzanym dokumentalnym filmie Świat milczenia (1956)[2]. Pierwsza praca przy filmie fabularnym, to asystowanie przy filmie Ucieczka skazańca (1956) Roberta Bressona.

Zadebiutował jako samodzielny reżyser głośnym filmem Windą na szafot (1958) z Jeanne Moreau w roli głównej i muzyką jazzową Milesa Davisa. Inna produkcja z tego samego roku, Kochankowie (1958), odbiła się szerokim echem w świecie, nie tylko filmowym. Film był przejściowo zakazany w USA, ze względu na śmiałe sceny erotyczne.

Późniejsza twórczość Malle’a także poruszała kontrowersyjne, ale ważne tematy: ucieczka przed samobójstwem alkoholika poszukującego sensu życia (Błędny ognik), kazirodztwo (Szmery w sercu), kolaboracja z rządem Vichy (Lacombe Lucien).

W latach 70. Malle wyjechał do USA, gdzie w dalszym ciągu realizował ambitne, poruszające filmy (m.in. nominowany do Oscara Atlantic City). Przez całe życie realizował także filmy dokumentalne.

Zasiadał w jury konkursu głównego na 21. MFF w Cannes (1968). Przewodniczył obradom jury na 46. MFF w Cannes (1993).

Życie prywatne | edytuj kod

Był dwukrotnie żonaty: w latach 60. z Anne-Marie Deschodt, a następnie w USA w 1981 poślubił znaną aktorkę Candice Bergen.

Filmografia | edytuj kod

Przypisy | edytuj kod

  1. Malle Louis, [w:] Encyklopedia PWN [online] [dostęp 2015-06-02] .
  2. 9. Forum Kina Europejskiego. kinosfera.pl. [dostęp 2015-06-02].

Linki zewnętrzne | edytuj kod

Filmy w reżyserii Louisa Malle’a BAFTA Fellowship Nagroda BAFTA za najlepszą reżyserię Cezar dla najlepszego reżysera Kontrola autorytatywna (osoba):Encyklopedia internetowa:
Na podstawie artykułu: "Louis Malle" pochodzącego z Wikipedii
OryginałEdytujHistoria i autorzy