Louise Bryant


Louise Bryant w encyklopedii

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania Bryant w 1913 r.

Louise Bryant (ur. 5 grudnia 1885 w San Francisco, zm. 6 stycznia 1936 w Sèvres) – amerykańska dziennikarka i pisarka, znana ze swych marksistowskich i anarchistycznych przekonań.

Spis treści

Życiorys | edytuj kod

Urodziła się jako Anna Louisa Mohan. Była córką Henry'ego Mohana. Jej rodzice rozwiedli się, gdy Louisa miała 3 lata. Wychowywała się w domu ojczyma, Sheridana Bryanta. Przez kilka lat mieszkała u dziadków w Nevadzie. Studiowała na Uniwersytetach Nevady i Oregonu. W 1909 r. poślubiła w sekrecie dentystę z Portland, Paula Trullingera. Pracowała jako dziennikarka.

Po długim romansie została żoną dziennikarza Johna Reeda. W latach 1917-1918 wspólnie podróżowali do Rosji. Brała udział w komunistycznych działaniach propagandowych zarówno w Rosji, jak i w USA. O pobycie w Rosji sowieckiej napisała książkę Six Red Months in Russia: An Observers Account of Russia Before and During the Proletarian Dictatorship. Towarzyszyła Reedowi aż do jego śmierci w 1920 r.

Cztery lata po jego śmierci Bryant, teraz już dziennikarka koncernu prasowego Hearsta, poślubiła Williama Bullitta. Miała z nim córkę Anne. Małżonkowie przeprowadzili się do Paryża, a w 1930 r. rozwiedli się. William odebrał jej prawa do opieki nad Anne, powołując się na alkoholizm byłej żony i jej lesbijski związek z brytyjską rzeźbiarką Gwen La Galienne[1].

Swoje artykuły na tematy polityczne i feministyczne publikowała w radykalnie lewicowych czasopismach, m.in. w The Blast Aleksandra Berkmana.

W 1928 r. zdiagnozowano u niej chorobę Dercuma. Zmarła w 1936 r.

W kulturze | edytuj kod

  • W drugim sezonie serialu Zakazane imperium pojawiła się postać Louise, mająca wiele wspólnych cech z Bryant.

Przypisy | edytuj kod

  1. http://mssa.library.yale.edu/findaids/stream.php?xmlfile=mssa.ms.1840.xml#biogFull

Linki zewnętrzne | edytuj kod

Kontrola autorytatywna (osoba):
Na podstawie artykułu: "Louise Bryant" pochodzącego z Wikipedii
OryginałEdytujHistoria i autorzy