Lubelska Spółdzielnia Mieszkaniowa


Lubelska Spółdzielnia Mieszkaniowa w encyklopedii

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania Mozaika wykonana na terenie LSM przy ulicy Balladyny przez Społeczną Pracownię Mozaiki[1] Widok z ulicy Filaretów na umieszczoną na dalszym planie dzielnicę LSM

Lubelska Spółdzielnia Mieszkaniowa (LSM) – spółdzielnia mieszkaniowa z siedzibą w Lublinie, będąca właścicielem terenów mieszkalnych i bloków położonych na południowy zachód od centrum miasta. Powstała 25 kwietnia 1957 r.[2] Powierzchnia gruntów należących do spółdzielni to ok. 120 hektarów z czego tereny zielone 65 hektarów[2].

Do Lubelskiej Spółdzielni Mieszkaniowej należy siedem osiedli wyodrębnionych administracyjnie i finansowo: os. Piastowskie, os. im. A. Mickiewicza, os. im. J. Słowackiego, os. im. Z. Krasińskiego, os. im. H. Sienkiewicza, os. im. B. Prusa i os. im. M. Konopnickiej[2], zaś nazwy ulic danego osiedla są związane tematycznie z jego nazwą czy postacią patrona. Zabudowę tworzą przede wszystkim budynki o przeznaczeniu mieszkalnym[2]. W 212 budynkach mieszkalnych należących do spółdzielni znajdują się ponad 13 tysięcy mieszkań[3].

Od północy do terenów należących do Spółdzielni przylega Miasteczko Akademickie, a od południa – Czuby. Po wschodniej stronie Spółdzielni ma swoją siedzibę Politechnika Lubelska.

23 lutego 2006 prawie cały obszar spółdzielni został włączony w skład nowej dzielnicy administracyjnej Rury[4].

Przypisy | edytuj kod

  1. KacperK. Sulowski KacperK., Niesamowicie kolorowe mozaiki na osiedlu. Zrobili je za darmo, lublin.wyborcza.pl, 26 marca 2016 [dostęp 2020-03-16] .
  2. a b c d O Lubelskiej Spółdzielni Mieszkaniowej, Lubelska Spółdzielnia Mieszkaniowa [dostęp 2020-03-10]  (pol.).
  3. STAN ZASOBÓW LSM uwzględniający lokale posiadające odrębną własność, 31 grudnia 2018 [dostęp 2020-03-11]  (pol.).
  4. Uchwała nr 903/XXXVIII/2006 Rady Miasta Lublin z dnia 23 lutego 2006 r.
Na podstawie artykułu: "Lubelska Spółdzielnia Mieszkaniowa" pochodzącego z Wikipedii
OryginałEdytujHistoria i autorzy