Lubomierz (powiat limanowski)


Na mapach: 49°36′45″N 20°11′42″E/49,612500 20,195000

Lubomierz (powiat limanowski) w encyklopedii

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania Kościół w Lubomierzu o konstrukcji zrębowej Szkoła podstawowa w Lubomierzu Kaplica na przełęczy Przysłop

Lubomierzwieś w Polsce, położona w województwie małopolskim, w powiecie limanowskim, w gminie Mszana Dolna.

W latach 1975–1998 miejscowość należała administracyjnie do województwa nowosądeckiego.

Spis treści

Nazwa | edytuj kod

Istnieją w tradycji trzy sposoby wyjaśnienia pochodzenia nazwy Lubomierz:

 • od nazwiska założyciela wsi Sebastiana Lubomirskiego;
 • od imienia jego ukochanej (Luba);
 • od słów Lubomirskiego: „Lubo mierz chłopom ziemię”, które wypowiedzieć miał przy podziale gruntów po uwłaszczeniu chłopów.

Położenie geograficzne | edytuj kod

Miejscowość położona jest w dolinie rzeki Mszanka, w dwóch regionach geograficznych: w Beskidzie Wyspowym (prawe zbocza doliny Mszanki) i w Gorcach (lewe zbocza Mszanki)[4]. Od granicy z Mszaną Górną i Łętowym ciągnie się we wschodnim kierunku po przełęcz Przysłop (750 m), a także po drugiej stronie tej przełęczy aż po osiedle Rzeki znajdujące się już w dolinie Kamienicy[5].

Przez całą długość miejscowości prowadzi droga wojewódzka nr 968[5].

Integralne części wsi | edytuj kod

Historia | edytuj kod

Wykopaliska archeologiczne dowodzą, że tereny m.in. Lubomierza zasiedlone były przez bliżej nieznane plemię myśliwych już w okresie 3500–1700 p.n.e[1].

Przełom XIV i XV wieku to okres migracji na te obszary pasterzy wołoskich, którzy osiedlali się tu i stopniowo zasymilowali z miejscową ludnością. Szukając miejsc do wypasu swoich owiec i kóz zmienili oni na trwałe krajobraz – wypalając lub wycinając na grzbietach gór liczne drzewa pod polany. O asymilacji Wołochów z ludnością miejscową świadczą niektóre nazwiska mieszkańców oraz nazwy szczytów, jak Beskid czy Kiczora[1].

Oficjalnie wieś zaistniała w 1600 roku, jako własność Sebastiana Lubomirskiego[8], który osadził ją na prawie magdeburskim, a następnie zlikwidował pańszczyznę, uwłaszczając miejscowych chłopów. Wieś rozwijała się na tyle dynamicznie, że w okresie wojen szwedzkich zdecydowali się tu przeprowadzić na dwa lata zakonnicy z pobliskiego Szczyrzyca, którzy liczyli na schronienie w niedostępnej okolicy. Kolejni właściciele Lubomierza – Małachowscy i Wodziccy nie byli już tak postępowi i przywrócili układ feudalny a z nim obowiązek pańszczyźniany. Spowodowało to niezadowolenie chłopów i rozwój procederu określanego jako „zbójnictwo góralskie”[1].

Na miejscu obecnej leśniczówki „Turbacz” stała w XVIII w. huta szkła, wymieniana jeszcze w 1884 r. jako czynna. Odlewała m.in. szklane dzwony, szyby okienne, wszelkie naczynia, a produkty wywożono stąd przy pomocy kolejki wąskotorowej do Szczawy i dalej za granicę i na polskie dwory. W II poł. XIX wieku w dolinie Kamienicy czynnych było kilka tartaków[8].

W trakcie I wojny światowej na terenie Lubomierza toczyły się walki wojsk austro-węgierskich z rosyjskimi. Tutejsze okolice bardzo silnie związane były z działalnością Legionów Józefa Piłsudskiego. W czasie II wojny światowej w rejonie Gorca i Jaworzyny Kamienickiej swoją siedzibę miał 1 Pułk Strzelców Podhalańskich Armii Krajowej oraz znajdowało się lądowisko cichociemnych[1].

Etnografia | edytuj kod

Lubomierz zamieszkują górale zwani Zagórzanami, zachowała się dobrze gwara[1][8]. Z dawnego budownictwa zobaczyć drewnianą kapliczkę z XVIII w. zbudowaną na zrąb, z prostokątnym dachem namiotowym[8]. Poza tym we wsi zachowało się kilka dawnych drewnianych zagród.

Na pobliskim Przysłopie Władysław Orkan umieścił akcję powieści W Roztokach, w której opisuje ciężkie realia życia biednych galicyjskich wsi w okresach rozbiorowym[9]. Powyżej tej przełęczy, na polanie Jaworzynka znajduje się zachowany w dobrym stanie szałas.

W Lubomierzu mieszkał najsłynniejszy gorczański baca – rodem ze SzczawyTomasz Chlipała zwany Bulandą[1].

Religia | edytuj kod

Aż do erygowania samodzielnej parafii, Lubomierz należał do parafii w Niedźwiedziu. Od 1919 wieś należy do parafii pw. św. Józefa Oblubieńca Najświętszej Maryi Panny, która administruje drewnianym kościołem parafialnym.

Turystyka i rekreacja | edytuj kod

Lubomierz jest bazą wypadową do uprawiania turystyki pieszej, rowerowej, konnej i narciarskiej. Wychodzą stąd liczne szlaki turystyczne, zarówno w Gorce (w tym w Gorczański Park Narodowy), jak i w Beskid Wyspowy.

Na północnym stoku Jaworzynki (1026 m) działa stacja narciarska „Ski Lubomierz”. Zainstalowane są trzy wyciągi narciarskie: podwójny orczyk o długości prawie 700 m i różnicy wzniesień do 200 m, pojedynczy orczyk o długości 400 m oraz mały wyciąg talerzykowy o długości 160 m[10].

W latach 50. przyjeżdżał tu Karol Wojtyła, późniejszy papież Jan Paweł II, by móc wędrować po ulubionych Gorcach. W 1976 roku zawitał do Rzek po raz ostatni. Chatę leśników, w której mieszkał, i polanę nazwano na pamiątkę Papieżówką.

Szlaki turystyczne | edytuj kod

– żółty: PrzysłopMyszyca, JasieńKrzystonówMogielica. 4 h, ↓ 3:30 h – żółty: PrzysłopJaworzynkaGorc TroszackiKudłońprzełęcz BorekCzoło TurbaczaTurbacz. 4 h, ↓ 3:30 h. – czarny: Lubomierz (kościół) – polana Folwarczna. 55 min., ↓ 35 min – czarny: Lubomierz (kościół) – Polana JastrzębieKudłońKopaKonina. 3.50 h, ↓ 3.50 h – niebieski: RzekiTrusiówkaPapieżówka – polana StawieniecGorc Troszacki. – niebieski: RzekiNowa PolanaGorc. 2 h, ↓ 1.10 h, deniwelacja 510 m. Panorama Lubomierza. Widok z Gorców

Przypisy | edytuj kod

 1. a b c d e f g Gmina Mszana Dolna:Lubomierz (pol.). gmina Mszana Dolna, 2007-2011. [dostęp 2011-07-11].
 2. Onet – Jesteś na bieżąco, mareknaw.republika.pl [dostęp 2018-04-05] .
 3. Oficjalny Spis Pocztowych Numerów Adresowych poprzez wyszukiwarkę. Poczta Polska S.A., styczeń 2013. [dostęp 2015-03-26].
 4. # P. Skoczek, „Parafie...”, s. 232
 5. a b Beskid Wyspowy 1:50 000. Mapa turystyczna. Kraków: Wyd. Compass, 2006. ISBN 83-89165-86-4.
 6. Rozporządzenie Ministra Administracji i Cyfryzacji z dnia 13 grudnia 2012 r. w sprawie wykazu urzędowych nazw miejscowości i ich części (Dz.U. z 2013 r. poz. 200)
 7. TERYT (Krajowy Rejestr Urzędowego Podziału Terytorialnego Kraju). Główny Urząd Statystyczny. [dostęp 18.11.2015].
 8. a b c d A. Matuszczyk, „Beskid...”, s. 103
 9. Lubomierz (pol.). SKI Lubomierz. [dostęp 2011-07-11].
 10. Ski Lubomierz, lubomierz.com [dostęp 2018-02-28] .

Bibliografia | edytuj kod

Linki zewnętrzne | edytuj kod

 1. Sołectwo Lubomierz
Na podstawie artykułu: "Lubomierz (powiat limanowski)" pochodzącego z Wikipedii
OryginałEdytujHistoria i autorzy