Lubrzanka (dopływ Czarnej Nidy)


Lubrzanka (dopływ Czarnej Nidy) w encyklopedii

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii To jest najnowsza wersja przejrzana, która została oznaczona 16 sty 2018. Od tego czasu wykonano 4 zmiany, które oczekują na przejrzenie. Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania

Lubrzanka (Lubżanka[potrzebny przypis]) – rzeka, prawy dopływ Czarnej Nidy[2] o długości 35,77 km[3] i powierzchni dorzecza 253 km².

Źródła rzeki znajdują się na pograniczu miejscowości Siodła i Jaworze. Rzeka pomiędzy Radostową i południowo-wschodnim grzbietem Klonówki tworzy przełom. Przepływa przez Brzezinki, Mąchocice-Scholasteria, Mąchocice Kapitulne, Leszczyny, Cedzynę. W pobliżu Marzysza uchodzi do Czarnej Nidy. Jej lewym dopływem jest Warkocz.

Na Lubrzance znajdują się cztery zbiorniki wodne:

Zobacz też | edytuj kod

Przypisy | edytuj kod

  1. Lubrzanka na mapie Geoportalu Polskiej Infrastruktury Informacji Przestrzennej. Główny Geodeta Kraju. [dostęp 2017-05-12].
  2. Nazewnictwo geograficzne Polski. Tom 1. Hydronimy. Część 1. Wody płynące, źródła, wodospady. Główny Urząd Geodezji i Kartografii. s. 144. [dostęp 2017-05-12].
  3. Lubrzanka na mapie Geoportalu Krajowego Zarządu Gospodarki Wodnej >> Moduł: Obszary Dorzeczy (wynik wyszukiwania). Krajowy Zarząd Gospodarki Wodnej. [dostęp 2017-05-12].
  4. Nazewnictwo geograficzne Polski. Tom 1. Hydronimy. Część 2. Wody stojące. Główny Urząd Geodezji i Kartografii. s. 32. [dostęp 2017-05-12].
Na podstawie artykułu: "Lubrzanka (dopływ Czarnej Nidy)" pochodzącego z Wikipedii
OryginałEdytujHistoria i autorzy