Ludmila Javorová


Ludmila Javorová w encyklopedii

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania

Ludmila Javorová (ur. 31 stycznia 1932 w Brnie) – działaczka Kościoła podziemnego w Czechosłowacji, członkini tajnej wspólnoty katolickiej Koinótés, wikariusz generalny i asystentka biskupa Felixa Davídka

Spis treści

Biografia | edytuj kod

Jest jedyną znaną kobietą ze wspólnoty Koinótés, która otrzymała święcenia kapłańskie na mocy postanowień synodu w Kobeřicach.

Święcenia diakonatu i prezbiteriatu otrzymała 28 grudnia 1970 roku z rąk Felixa Davídka. Postępowanie biskupa było podyktowane obawą hierarchy o dalsze istnienie Kościoła katolickiego w Czechosłowacji i ewentualnymi aresztowaniami kapłanów. Biskup wyświęcając Ludmilę Javorovą i kilka innych kobiet ze wspólnoty Koinótés chciał w ten sposób zabezpieczyć liczbę duchownych dla Kościoła podziemnego w Czechosłowacji.

Od lat 80. XX wieku jej przypadek był w zainteresowaniu władz Kościoła katolickiego. Stolica Apostolska nie wydawała jednak przez wiele lat oficjalnego stanowiska w sprawie. Dopiero w 1996 roku ogłoszono komunikat stwierdzający nieważność święceń kapłańskich kobiet udzielanych przez biskupów katolickich w Czechosłowackiej Republice Socjalistycznej oraz zabroniono pod karą ekskomuniki Ludmile Javorovej występowania w charakterze osoby duchownej.

W czasach służby dla Kościoła podziemnego w Czechosłowacji Ludmila Javorová nigdy nie wystąpiła w charakterze księdza celebransa. Uczestniczyła jednak w tajnych mszach koncelebrowanych. Po 1989 roku zaprzestała pełnienia funkcji kapłańskich. Udzielała się społecznie w diecezji brneńskiej. Była członkinią rady parafialnej parafii rzymskokatolickiej św. Cyryla i Metodego w Brnie-Židenicach.

2 kwietnia 2011 roku w Wiedniu została uhonorowana w grupie księży katolickich z Czech i Słowacji należących do podziemnego Kościoła w Czechosłowacji w okresie komunizmu nagrodą „Za Wolność w Kościele” nadawaną przez szwajcarską Fundację Herberta Haaga, kierowaną przez teologa Hansa Künga. Z powodu jej obecności na uroczystości do Wiednia nie przybył inny uhonorowany przez fundację duchowny – pomocniczy biskup praski Václav Malý[2].

Zobacz też | edytuj kod

Przypisy | edytuj kod

  1. a b Święcenia uznane w 1996 przez Kościół katolicki za nieważne.
  2. Czescy i słowaccy duchowni uhonorowani w Wiedniu za walkę z komunizmem. wyszehrad.com, 2011-04-16. [dostęp 2018-09-01].

Linki zewnętrzne | edytuj kod

Kontrola autorytatywna (osoba):
Na podstawie artykułu: "Ludmila Javorová" pochodzącego z Wikipedii
OryginałEdytujHistoria i autorzy