Ludmyła Janukowycz


Ludmyła Janukowycz w encyklopedii

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania

Ludmiła Ołeksandriwna Janukowycz (ukr. Людмила Олександрівна Янукович; ros. Людмила Александровна Янукович (Настенко); ur. 9 października 1949 w Jenakijewem) – żona Wiktora Janukowycza, w latach 2002–2005 i 2006–2007 premiera oraz byłego prezydenta Ukrainy, w latach 2010–2014 pierwsza dama Ukrainy.

Życiorys | edytuj kod

Ludmiła Nastienko[1] ukończyła studia w Instytucie Inżynieryjno-Budowlanym w Makiejewce (obecnie: Donbaska Narodowa Akademia Budownictwa i Architektury), po czym pracowała w zakładzie metalurgicznym w Jenakijewem, gdzie w 1969 poznała Wiktora Janukowycza (wzięli ślub w sierpniu 1972)[2].

Obecnie przebywa na emeryturze[3]. Unika aktywności w życiu publicznym, zajmując się prowadzeniem domu[4], jednak bierze udział w akcjach charytatywnych na rzecz inwalidów, sierot i weteranów[5]. Rzadko pojawia się publicznie razem z mężem[6], biorąc jedynie udział w głównych uroczystościach politycznych i religijnych.

Podczas kampanii prezydenckiej 2004 i „pomarańczowej rewolucji” zasłynęła stwierdzeniem, że sztab wyborczy Wiktora Juszczenki rozdaje uczestnikom Majdanu Niepodległości pomarańcze nafaszerowane narkotykami[7].

Ma dwóch synów, Ołeksandra (lekarza stomatologa) i Wiktora młodszego (polityka, byłego posła do Rady Najwyższej), który zginął w wyniku załamania się pod jego samochodem lodu. W związku z objęciem urzędu prezydenta Ukrainy przez Wiktora Janukowycza w lutym 2010 została pierwszą damą Ukrainy.

Przypisy | edytuj kod

  1. Людмила Янукович, Жены президентов (ros.) [dostęp 2014-02-22]
  2. Жена и личная жизнь как политический фактор
  3. Янукович: Мы никогда не барствовали и не жировали, korrespondent.net z 18 lipca 2009
  4. Чорновил рассказал много интересного о жене Януковича, fraza.ua z 10 listopada 2009
  5. Герман хотела бы быть похожей на Людмилу Янукович, korrespondent.net z 9 października 2009; Украина. Людмила Янукович патронирует детей-инвалидов; Nikita Sborszczikow, Людмила Янукович - крестная мама детдома, w: После первой в жизни исповеди Виктор Янукович плакал всю ночь, „Komsomolskaja Prawda” z 17 grudnia 2009
  6. Анна Ященко, Что скрывают супруги кандидатов в Президенты?, unian.net z 14 stycznia 2010
  7. Жена Ющенко против жены Януковича: фотодуэль
Na podstawie artykułu: "Ludmyła Janukowycz" pochodzącego z Wikipedii
OryginałEdytujHistoria i autorzy