Ludologia


Ludologia w encyklopedii

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania

Ludologia – dziedzina humanistyki zajmująca się systematycznym badaniem gier z perspektywy ekonomicznej, estetycznej, narratologicznej, kulturoznawczej, socjologicznej i psychologicznej.

Spis treści

Historia | edytuj kod

Termin ludologia stworzył w 1999 badacz Gonzalo Frasca[1] od tytułu monografii Homo ludens (1938) Johana Huizingi[2]. W słowie ludologia łączy się źródłosłów łaciński (łac. ludus = zabawa, rozrywka) i grecki (gr. logos)[a].

Ludologia jest szczególnie związana z badaniem gier komputerowych, bo w tej formie u schyłku XX wieku gry te osiągnęły wysoki poziom komplikacji i stały się nowym medium odgrywającym rolę społeczną podobną do telewizji, kina czy literatury[3]. Ludologia jest analogiczna do takich dziedzin humanistyki, jak filmoznawstwo, teatrologia, literaturoznawstwo czy komiksoznawstwo.

Studia ludologiczne prowadzą badacze w Europie Zachodniej, USA i Japonii. Polskich ludologów zrzesza Polskie Towarzystwo Badania Gier[4].

Przypisy | edytuj kod

  1. StanisławS. Krawczyk StanisławS., Ludologia dla studentów, polityka.pl, 11 czerwca 2010 .
  2. HectorH. Rodriguez HectorH., The Playful and the Serious: An approximation to Huizinga's Homo Ludens, gamestudies.org .
  3. Zob. Teoretyczny opis rozwoju branży i rynku gier komputerowych: Andrzej Klimczuk, Zastosowanie koncepcji kapitału społecznego w badaniach ludologicznych. Przykład branży gier komputerowych, „Homo Ludens” 2/2010, s. 51-59.
  4. TatianaT. Kowalczyk TatianaT., Wyprodukowano w Polsce: czym jest ludologia i dlaczego każdy gracz powinien o niej wiedzieć?, komputerswiat.pl, 16 stycznia 2017 .

Uwagi | edytuj kod

  1. Czysto grecką nazwą byłaby paidiologia (gr. paidia = gra, zabawa)

Bibliografia | edytuj kod

Linki zewnętrzne | edytuj kod

Na podstawie artykułu: "Ludologia" pochodzącego z Wikipedii
OryginałEdytujHistoria i autorzy