Ludwig Bock


Ludwig Bock w encyklopedii

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania

Ludwig Bock (ur. 1942) – niemiecki prawnik, związany z Narodowodemokratyczną Partią Niemiec – Unią Ludową (niem. Nationaldemokratische Partei Deutschlands – Die Volksunion, NPD – Die Volksunion), adwokat oskarżonych o zbrodnie wojenne i kłamców oświęcimskich[1].

Spis treści

Życiorys | edytuj kod

Studiował prawo w Heidelbergu. Jeszcze w czasie studiów związał się z ruchem nacjonalistycznym. W 1972 kandydował z ramienia NPD do Bundestagu[2].

Procesy załogi Majdanka | edytuj kod

W trakcie procesów załogi Majdanka Bock reprezentował jedną z 13 oskarżonych – Hildegard Lächert, znaną jako "Krwawa Brygida", SS-Aufseherin w obozie koncentracyjnym KL Majdanek[3], stojącą wówczas pod zarzutem popełnienia 1196 zabójstw. Proces odbywał się przed niemieckim sądem krajowym w Düsseldorfie.

W trakcie procesu Bock wykazał się szczególną postawą w stosunku do zeznających świadków, byłych więźniów. Kwestionował każdy szczegół, włącznie z tym, że cyklon B był stosowany do masowych mordów – Bock optował za wersją, że służył do dezynfekcji odzieży. Wielokrotnie stawiał świadków w krzyżowym ogniu pytań, stosując wszelkiego rodzaju sztuczki i wybiegi psychologiczne. Do historii przeszedł jego wniosek złożony w trakcie zeznań Henryki Ostrowskiej o jej natychmiastowe aresztowanie. Henryka Ostrowska pracowała w magazynie, z którego dowożono cyklon B do komór gazowych. Adwokat Bock wystąpił z wnioskiem o jej aresztowanie, gdyż dowodziło to w jego mniemaniu pomocnictwa w zabójstwach[4].

Sąd krajowy w Karlsruhe wytoczył Bockowi postępowanie w sprawie okazania się "niegodnym szacunku i zaufania, jakiego wymaga stanowisko adwokata" (par. 43 Federalnego Regulaminu Adwokatury). Od tego momentu Bock usunął się z procesu załogi Majdanka, co większość świadków-byłych więźniów przyjęło z ulgą.

Przypisy | edytuj kod

  1. Verteidiger Zündels zitiert vor Gericht aus "Mein Kampf". „Der Spiegel” (niem.). 
  2. Stephan Braun (wyd.), Alexander Geisler, Martin Gerster: Strategien der extremen Rechten: Hintergründe-Analysen-Antworten. VS Verlag, 2009, s. 387. ISBN 3-531-15911-9. [dostęp 2011-07-01]. (niem.)
  3. Jürgen Dahlkamp, Carsten Holm, Irina Repke. Furchtbare Advokaten. „Der Spiegel” (niem.). 
  4. Dietrich Strothmann. Anwälte als Ankläger. „Die Zeit” (niem.). 

Bibliografia | edytuj kod

Na podstawie artykułu: "Ludwig Bock" pochodzącego z Wikipedii
OryginałEdytujHistoria i autorzy