Ludwig Koziczinski


Ludwig Koziczinski w encyklopedii

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania

Ludwig Koziczinski (ur. 5 lipca 1869 r., zm. 26 czerwca 1911 r. w Tatrach) – niemiecki taternik, budowniczy i brat taternika Konrada Koziczinskiego.

Ludwig Koziczinski był aktywnym taternikiem w latach 1902–1911. Wspinał się najczęściej w towarzystwie swojego brata Konrada, Maximiliana Bröske i swojej żony Helene. Zginął w 1911 roku, podczas wspinaczki północną ścianą Rohacza Ostrego, w której towarzyszył mu Karl Jenne. W trudnym terenie prowadzący Karl Jenne odpadł od ściany i pociągnął za sobą w przepaść asekurującego go Koziczinskiego. Zwłoki obydwu wspinaczy po kilku dniach zostały zniesione z gór przez ratowników TOPR pod kierownictwem Mariusza Zaruskiego i pochowane na cmentarzu w Zubercu. Granitowe pomniki na ich grobach zostały wzniesione staraniem Towarzystwa Tatrzańskiego[1].

Ludwig Koziczinski upamiętniony został w nazewnictwie kilku tatrzańskich obiektów, m.in. Komina Bröskego i Koziczinskich w zachodniej ścianie Małej Kończystej oraz Żlebu Koziczinskiego opadającego spod Przełęczy w Ostrym.

Ważniejsze tatrzańskie osiągnięcia wspinaczkowe | edytuj kod

  • pierwsze wejście na Małą Kończystą, wraz z bratem i Maximilianem Bröske;
  • pierwsze wejście na Dziurawą Turniczkę, wraz z żoną i dwoma przewodnikami;
  • próba pierwszego wejścia na Ostry Szczyt, wraz z Karolem Englischem i dwoma przewodnikami.

Przypisy | edytuj kod

  1. Kunicki Marian, Szczerba Tadeusz: Słowackie Tatry Zachodnie. Monografia - przewodnik, Wydawnictwo Ryszard M. Remiszewski - RMR, Gliwice 1999, ​ISBN 83-904352-6-8​, s. 47

Bibliografia | edytuj kod

  1. Zofia Radwańska-Paryska, Witold Henryk Paryski: Wielka encyklopedia tatrzańska. Poronin: Wydawnictwo Górskie, 2004. ISBN 83-7104-009-1.
Na podstawie artykułu: "Ludwig Koziczinski" pochodzącego z Wikipedii
OryginałEdytujHistoria i autorzy