Ludwik Franciszek Burbon-Conti


Ludwik Franciszek Burbon-Conti w encyklopedii

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania

Ludwik Franciszek Burbon, książę Conti (fr. Louis François I de Bourbon) (ur. 13 sierpnia 1717, w Paryżu, zm. 2 sierpnia 1776, w L’Isle-Adam) – książę Conti od 1727.

Syn Ludwika Armanda Burbona, księcia Conti, i Ludwiki Elżbiety Burbon-Condé, wnuczki króla Ludwika XIV. Jego siostrą była Ludwika Henrietta, księżna Orleanu.

Wstąpił do armii francuskiej i w 1741 walczył w Czechach w wojnie o sukcesję austriacką. We Włoszech został wodzem naczelnym armii i wsławił się zwycięstwami w bitwach pod Villafranca i pod Madonna dell’Olmo. W 1745 został wysłany do Niemiec, rok później trafił do Niderlandów. W 1747 odszedł z wojska z powodu konfliktu z marszałkiem Saskim.

Od 1761 był patronem kompozytora Jean-Baptiste-Antoine Forqueray'a oraz Jana Jakuba Rousseau.

Kandydat do tronu Polski | edytuj kod

Ww 1747 grupa polskich magnatów, spodziewających się rychłej śmierci króla Augusta III, zaoferowała mu polską koronę. Jego kandydatura miała poparcie samego Ludwika XV, jednakże nie poparli jej ministrowie francuscy, ponieważ synową króla Francji była wówczas córka Augusta III - Maria Józefa Wettyn. Efektem tych sprzecznych działań było powstanie Secret du Roi, sekretnego gabinetu Ludwika XV, który bez wiedzy swoich ministrów realizował własną politykę wschodnią.

Conti pozostawał kandydatem francuskiego monarchy do polskiego tronu aż do 1755, kiedy to utracił pozycję na dworze w wyniku intryg Madame de Pompadour. W 1771 przeszedł do opozycji antykrólewskiej, posądzany był o wywołanie zamieszek w Dijon w 1775.

Małżeństwo i potomstwo | edytuj kod

22 stycznia 1732 ożenił się z Ludwika Dianą, córką zmarłego regenta Filipa II Orleańskiego. Ludwika Diana urodziła mu dwoje dzieci:

Ze związku z Marie-Claude Gauché, madame Dailly, Ludwik Franciszek miał dwóch synów, które legitymizował w swoim testamencie:

  • François Claude Fauste de Bourbon-Conti (1771-1833), nazywanego markiz Rémoville, zmarłego bezdzietnie,
  • Marie François Félix de Bourbon-Conti (1772-1840), nazywanego kawalerem Hattonville.
Kontrola autorytatywna (osoba):
Na podstawie artykułu: "Ludwik Franciszek Burbon-Conti" pochodzącego z Wikipedii
OryginałEdytujHistoria i autorzy