Ludwik Masłowski (entomolog)


Ludwik Masłowski (entomolog) w encyklopedii

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania

Ludwik Masłowski (ur. 18 listopada 1895 w Zawierciu, zm. w 1940) – polski entomolog, bankowiec.

Życiorys | edytuj kod

W 1913 ukończył kielecką Szkołę Handlową, a następnie wyjechał do Antwerpii, gdzie rozpoczął studia na Akademii Handlowej. Po wybuchu I wojny światowej przerwał naukę, od 1918 kontynuował studia w Wyższej Szkole Handlowej w Krakowie i ukończył je w 1920. Powrócił do Zawiercia i rozpoczął pracę w banku, a następnie zajmował stanowisko dyrektora tamtejszego oddziału Pocztowej Kasy Oszczędności. W 1940 został aresztowany i zaginął, prawdopodobnie został rozstrzelany podczas egzekucji.

Entomologia | edytuj kod

Z wykształcenia był ekonomistą, ale od dzieciństwa pasjonował się entomologią, razem z młodszym bratem Marianem kolekcjonowali i opracowywali naukowo w profesjonalny sposób motyle i ptaki występujące w okolicach Zawiercia. Owocem tych badań były publikacje zawierające wnioski w prowadzonych badań, do najważniejszych należą trzyczęściowa praca "Motyle okolic Zawiercia" i "Nowe odmiany motyli większych Macrolepidoptera". Po śmierci Mariana Masłowskiego w 1945 rodzina przekazała zgromadzone zbiory do Muzeum Zoologicznego w Warszawie.

Bibliografia | edytuj kod

  • Gabriel Brzęk, Straty wśród zoologów polskich w następstwie II wojny światowej, "Analecta. Studia i materiały z dziejów nauki" 6/2 (12) (1997) s. 178-179.
  • Stanisław Feliksiak: Słownik biologów polskich. Warszawa: Państwowe Wydaw. Naukowe, 1987, s. 358. ​ISBN 83-01-00656-0​.
Kontrola autorytatywna (osoba):
Na podstawie artykułu: "Ludwik Masłowski (entomolog)" pochodzącego z Wikipedii
OryginałEdytujHistoria i autorzy