Ludwik X Kłótliwy


Ludwik X Kłótliwy w encyklopedii

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania

Ludwik X Kłótnik, le Hutin (ur. 4 października 1289, zm. 5 czerwca 1316) – hrabia Szampanii i król Nawarry 13051316 (jako Ludwik I) oraz Francji 13141316. Był synem króla Filipa IV Pięknego z dynastii Kapetyngów i Joanny I z Nawarry. Po śmierci matki w 1305 r. odziedziczył Nawarrę. Po śmierci ojca w 1314 roku objął tron francuski i koronował się w Reims.

W ciągu krótkiego okresu panowania Ludwika mocno zachwiała się konstrukcja silnego feudalnego królestwa Kapetyngów, jakie zbudował Filip IV. Na skutek anomalii pogodowych w latach 1315–1316 zebrano we Francji bardzo złe plony w rolnictwie. Nastąpiła szybka zwyżka cen żywności, pauperyzacja miast, głód i wzrost śmiertelności. Kryzys dotknął również rzemiosło, nastąpił wzrost rozbojów i ogólny chaos w królestwie.

Dwukrotnie żonaty:

Dzieci:

  • Z pierwszego związku Ludwik miał tylko córkę Joannę, która posądzona o nieślubne pochodzenie została odsunięta od dziedziczenia korony francuskiej i została królową Nawarry.
  • Z drugiego, owdowiała Klemencja Węgierska w listopadzie 1316 roku urodziła pogrobowego syna Ludwika - Jana.

Ludwik X zmarł w 1316 roku, prawdopodobnie otruty przez Mahaut d’Artois, w wieku 26 lat. Według innej wersji przyczyną jego śmierci było zapalenie płuc[potrzebny przypis]. Jego żona była w ciąży, dlatego przez pół roku kancelaria królewska wydawała dokumenty w imieniu „króla bez imienia”. Po pięciodniowym zaledwie „panowaniu” Jana I Pogrobowca tron objął młodszy brat Ludwika, Filip V Wysoki.

Zobacz też | edytuj kod

Kapetyngowie, Historia Francji.

Kontrola autorytatywna (osoba):
Na podstawie artykułu: "Ludwik X Kłótliwy" pochodzącego z Wikipedii
OryginałEdytujHistoria i autorzy