Ludwika Maria de La Grange d’Arquien


Ludwika Maria de La Grange d’Arquien w encyklopedii

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania Portret Marii Ludwiki de Béthune, François Desportes

Maria Ludwika d’Arquien de la Grange (ur. ok. 1638, zm. 11 listopada 1728 w Paryżu[1]) – córka markiza Henryka Alberta de la Grange d’Arquien i Franciszki de la Châtre, siostra królowej polskiej Marii Kazimiery d’Arquien.

Życiorys | edytuj kod

W młodości przebywała na dworze francuskiej królowej Marii Teresy, gdzie należała do orszaku królewskiego. W maju 1668 uczestniczyła w Paryżu w chrzcinach swego siostrzeńca Jakuba Ludwika Sobieskiego. 11 grudnia[1] tego roku poślubiła hrabiego Franciszka Gastona de Béthune, przyszłego posła francuskiego. Małżeństwo należało do udanych i wkrótce urodziło się czworo dzieci[1]:

Małżonkowie zamieszkali w Pałacu Kazimierzowskim w Warszawie, gdzie mąż Ludwiki przebywał w charakterze ambasadora.

Maria Ludwika aktywnie uczestniczyła w życiu dworu, między innymi towarzysząc siostrze w podróżach. Po odwołaniu markiza de Béthune z Polski i jego wyjeździe do Sztokholmu Ludwika została zmuszona do opuszczenia Warszawy. Dzięki interwencji siostry markizie de Béthune udało się dłużej zostać na dworze Sobieskich, ostatecznie jednak powróciła do Francji. Po owdowieniu w październiku 1692 król francuski Ludwik XIV za wstawiennictwem królowej Marysieńki podniósł Ludwice pensję.

Przypisy | edytuj kod

  1. a b c Rodzina de Béthune (ang.). euweb.cz, 2004-04-13. [dostęp 2010-04-25].

Bibliografia | edytuj kod

Na podstawie artykułu: "Ludwika Maria de La Grange d’Arquien" pochodzącego z Wikipedii
OryginałEdytujHistoria i autorzy