Ludwika Orleańska


Ludwika Orleańska w encyklopedii

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania

Ludwika Franciszka Maria Laura Burbon-Orleańska, hiszp. Luisa Francesca María Laura de Borbón-Orleans y Borbón-Orleans, fr. Luise Françoise Marie Laura d’Orléans (ur. 4 lutego 1882 w Cannes, zm. 18 kwietnia 1958 w Sewilli) – księżniczka Królestwa Obojga Sycylii, babka króla Hiszpanii Jana Karola I.

Urodziła się 4 lutego 1882, w Cannes we Francji jako czwarta (najmłodsza) córka i siódme dziecko Filipa Orleańskiego i Marii Izabelli Orleańskiej (córki Antoniego Orleańskiego i Ludwiki Ferdynandy Burbon).

16 listopada 1907, w Wood Norton w Anglii, wyszła za mąż za Karola Tankreda Burbona, księcia Sycylii i infanta Hiszpanii. Jej mąż był wdowcem po Mercedes, księżnej Asturii - następczyni tronu Hiszpanii. Para zamieszkała w Madrycie i tam urodziło się ich czworo dzieci:

Kiedy w 1931 r. proklamowano Republikę Hiszpańską, rodzina wyjechała do Włoch, a następnie do Szwajcarii. Po zwycięstwie gen. Franca w hiszpańskiej wojnie domowej powrócili do Hiszpanii i zamieszkali w Sewilli. Tamże księżna zmarła 18 kwietnia 1958 r.

Kontrola autorytatywna (osoba):
Na podstawie artykułu: "Ludwika Orleańska" pochodzącego z Wikipedii
OryginałEdytujHistoria i autorzy