Lufthansa


Lufthansa w encyklopedii

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania Mapa krajów obsługiwanych przez Lufthansę: barwa żółta – Lufthansa (nie dotyczy Star Alliance) oraz Lufthansa Cargo.
Barwa niebieska – tylko Lufthansa Cargo. Budynek zarządu Lufthansy w Kolonii Centrum usług wspólnych Lufthansy w Krakowie

Lufthansa (Deutsche Lufthansa AG) – niemiecki narodowy przewoźnik lotniczy, z siedzibą w Kolonii. Główna baza Lufthansy znajduje się we Frankfurcie nad Menem przy międzynarodowym porcie lotniczym pełniącym jednocześnie funkcję głównego węzła komunikacyjnego Lufthansy, zaś drugim jest międzynarodowy port lotniczy w Monachium.

Lufthansa jest liderem międzynarodowego porozumienia przewoźników Star Alliance. Flota Lufthansy liczyła w styczniu 2015 ponad 300 samolotów.

Spółka akcyjna notowana jest na giełdzie we Frankfurcie i platformie XETRA.

Spis treści

Oznaczenia kodowe | edytuj kod

  • kod IATA: LH
  • kod ICAO: DLH
  • znak wywoławczy: Lufthansa

Historia | edytuj kod

Boeing 737-300 w barwach Lufthansy Avro RJ85 w barwach Lufthansy Airbus A380 „Frankfurt am Main” Boeing 747-8 „Sachsen-Anhalt”

Przedsiębiorstwo powstało w roku 1953 bez związku prawnego i kapitałowego z istniejącymi przed wojną liniami Deutsche Luft Hansa Aktiengesellschaft. Do roku 1990 samolotom Lufthansy nie wolno było latać do Berlina Zachodniego.

Lufthansa była pierwszym przewoźnikiem, który wprowadził do swojej floty samoloty Boeing 737 i jedynym, który zakupił wersję 737-100 tych samolotów. Od 17 maja 2004 roku Lufthansa jest także uczestnikiem programu Connextion firmy Boeing, który umożliwia pasażerom korzystanie z internetu również na pokładzie samolotów tej firmy. Lufthansa była pierwszym przewoźnikiem, który przystąpił do tego programu.

W czerwcu 2003 roku Lufthansa otworzyła nowy terminal lotniczy w Monachium, aby odciążyć swój główny port we Frankfurcie. Międzynarodowy port lotniczy im. Franza Josefa Straußa jest jednym z pierwszych w Europie terminali będących częściowo własnością linii lotniczych. 22 marca 2005 roku Lufthansa połączyła się ze szwajcarskim przewoźnikiem Swiss.

20 stycznia 2015 roku linie lotnicze Lufthansa odebrały pierwszego Airbusa A320neo. 12 lutego zaprezentowano pierwszy raz nowe samoloty na oficjalnej prezentacji dla mediów z lotem demonstracyjnym. Uroczystości połączone były z czterdziestą rocznicą współpracy Airbusa i Lufthansy. Plany zakładają użytkowanie 71 zamówionych samolotów A320neo i 45 sztuk A321neo. Zamówienie uwzględnia przekazanie części maszyn dla przewoźnika Swiss[3].

Działalność w Polsce | edytuj kod

W 1998 powstała spółka Lufthansa Systems Poland w Gdańsku, gdzie świadczone są usługi informatyczne dla sektora lotniczego i logistycznego.

Od 2003 niemiecki przewoźnik posiada centrum usług wspólnych w Krakowie, działające pod nazwą Lufthansa Global Business Services (LGBS)[4].

Powiązania | edytuj kod

Oprócz głównej działalności jako przewoźnik pasażerski Lufthansa prowadzi szeroką działalność w dziedzinach pokrewnych.

Lufthansa Group | edytuj kod

Linie lotnicze wschodzące w skład holdingu Lufthansa:

Kierunki lotów | edytuj kod

 Osobny artykuł: Kierunki lotów Lufthansy.

Flota Lufthansy | edytuj kod

Średni wiek floty wynosi 12,4 lat. Stan floty na kwiecień 2020.[6]

W zimie 2007 Lufthansa rozpoczęła montaż systemu rozrywki na życzenie w kabinie klasy ekonomicznej w samolotach długodystansowych[7].

Ciekawostki | edytuj kod

Tradycją Lufthansy jest nazywanie jej samolotów na cześć niemieckich miast i regionów. Dlatego też na kadłubach maszyn tej linii zobaczyć możemy takie nazwy jak:

1. wśród Boeingów 737:

2. wśród Airbusów A319:

3. wśród Airbusów A320:

4. wśród Airbusów A321:

5. wśród Airbusów A300:

6. wśród Airbusów A330:

7. wśród Boeingów 747:

8. wśród Airbusów A340:

9. wśród Airbusów A380:

Niektóre Boeingi 747 noszą także nazwy niemieckich krajów związkowych, stąd na samolotach tego typu w barwach Lufthansy spotkać możemy następujące napisy:

Wypadki | edytuj kod

 Z tym tematem związana jest kategoria: Katastrofy lotnicze linii Lufthansa.

Przypisy | edytuj kod

  1. Airfleets aviation: Lufthansa Fleet (ang.).
  2. Lufthansa: Carsten Spohr new CEO of Deutsche Lufthansa AG (ang.).
  3. Wyborcza.pl, wyborcza.biz [dostęp 2016-11-10] .
  4. Lufthansa Global Business Services rozbudowuje centrum w Krakowie. pb.pl, 10 grudnia 2013. [dostęp 2016-10-31].
  5. WilliamW. Wilkes WilliamW., Lufthansa to Slash Fleet, Shutter Germanwings in Virus Response, www.bloomberg.com, 7 kwietnia 2020 [dostęp 2020-04-08]  (ang.).
  6. Please verify your request, www.planespotters.net [dostęp 2020-04-17] .
  7. „Lufthansa to roll-out seat-back IFE in economy” Flight Global, 15/08/07.

Linki zewnętrzne | edytuj kod

Kontrola autorytatywna (linia lotnicza):
Na podstawie artykułu: "Lufthansa" pochodzącego z Wikipedii
OryginałEdytujHistoria i autorzy