Lusówko


Na mapach: 52°25′39″N 16°38′46″E/52,427500 16,646111

Lusówko w encyklopedii

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania

Lusówkowieś w Polsce położona w województwie wielkopolskim, w powiecie poznańskim, w gminie Tarnowo Podgórne, nad Jeziorem Lusowskim i rzeką Samą. W 2018 Lusówko liczyło, wraz z Otowem, 2301 mieszkańców[1]

Spis treści

Historia | edytuj kod

Wieś szlachecka Lusówko, własność wojewody płockiego Piotra Potulickiego, około 1580 roku leżała w powiecie poznańskim województwa poznańskiego[2].

W latach 1975–1998 miejscowość administracyjnie należała do województwa poznańskiego.

Części wsi | edytuj kod

Wieś składa się z trzech części: Stare Lusówko (centrum wsi), Osiedle Morskie (część północna) i Rozalin (część południowa)[3]. Do Lusówka należy wieś niesamodzielna Otowo[4].

Obiekty | edytuj kod

Niemal w centralnej części wsi, tuż przy skrzyżowaniu wszystkich dróg dojazdowych do Lusówka stoi dwór z XIX wieku. Został wyremontowany w 2017 roku i powstała w nim prywatna szkoła podstawowa „Kuźnia Talentów” oraz świetlica wiejska. Budynek ulokowany jest w starym parku, kilkadziesiąt metrów od zachodniego krańca Jeziora Lusowskiego.

W Lusówku znajduje się także Szkoła Podstawowa im. Kawalerów Orderu Uśmiechu, przedszkola publiczne „Na Zielonym Wzgórzu” i "Bajkowa Akademia", prywatne przedszkole „Tenisówka”, prywatna szkoła podstawowa „Kuźnia Talentów” oraz Zespół Lekarzy Rodzinnych.

Od 2016 roku we wsi funkcjonuje prywatne obserwatorium astronomiczne „Lusowko Platanus Observatory”, zarejestrowane pod kodem K80 w Międzynarodowej Unii Astronomicznej, zajmujące się głównie obserwacjami małych ciał Układu Słonecznego i popularyzacją astronomii.

W centralnej części wsi stoi, należąca do parafii św. Rity z Cascii, murowana kaplica mieszcząca również plebanię. W najbliższych latach planowana jest budowa kościoła parafialnego[5].

Demografia | edytuj kod

Zobacz też | edytuj kod

Uwagi | edytuj kod

  1. wraz z Otowem

Przypisy | edytuj kod

  1. a b Liczba mieszkańców gminy Tarnowo Podgórne (pol.). tarnowo-podgorne.pl. [dostęp 2019-08-30]. [zarchiwizowane z tego adresu (2019-08-30)].
  2. Atlas historyczny Polski. Wielkopolska w drugiej połowie XVI wieku. Część II. Komentarz. Indeksy, Warszawa 2017, s. 251.
  3. Rozporządzenie Ministra Administracji i Cyfryzacji z dnia 13 grudnia 2012 r. w sprawie wykazu urzędowych nazw miejscowości i ich części (Dz.U. z 2013 r. poz. 200)
  4. Zbiory danych państwowego rejestru nazw geograficznych
  5. Historia parafii w Lusówku

Linki zewnętrzne | edytuj kod

Na podstawie artykułu: "Lusówko" pochodzącego z Wikipedii
OryginałEdytujHistoria i autorzy