Lwia Straż


Lwia Straż w encyklopedii

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania

Lwia Straż (ang. The Lion Guard, 2015–2019) – amerykański serial animowany wyprodukowany przez Disney Television Animation, Disney Junior i Mercury Filmworks, bazowany na podstawie pełnometrażowej animacji z 1994 roku Król Lew. Twórcą serialu jest Ford Riley[4]. Jest to druga kreskówka z serii Król Lew zaraz po Timonie i Pumbie, serialu nadawanym w latach 1995–1999.

Premiera filmu odbyła się w Stanach Zjednoczonych 22 listopada 2015 na amerykańskim Disney Channel jako pilotażowy odcinek serialu Lwia Straż: Powrót Legendy (ang. The Lion Guard: Return of the Roar), natomiast regularna emisja rozpoczęła się 15 stycznia 2016 na kanałach Disney Channel i Disney Junior jako serial[5]. W Polsce pilotażowy odcinek serialu pojawił się 26 marca 2016 na kanale Disney Junior[6]. W Polsce pierwsza seria nosiła tytuł Lwia Straż: Powrót. Od drugiego sezonu serial nosi nazwę Lwia Straż. Premiera trzeciej transzy serialu nastąpiła 3 sierpnia 2019, czyli w dniu premiery filmu Disney Channel Następcy 3.

Trzecia seria w Polsce jest emitowana od 25 listopada 2019.

Spis treści

Fabuła | edytuj kod

Serial opisuje historię Kiona, syna Simby i Nali (to ich drugie dziecko, ale pierwszy syn, mają też starszą córkę Kiarę), który zostaje wybrany na nowego przywódcę Lwiej Straży, grupy najodważniejszych i najwaleczniejszych lwów, a zadaniem jest strzeżenie królestwa i jego mieszkańców. Jednakże Kion zrywa z uświęconą tradycją i postanawia założyć swoją własną drużynę, wybierając ratela Bungę, gepardzicę Fuli, hipopotama Beshte i czaplę Ono, którzy są członkami Lwiej Straży. Simba krytykuje wybór członków gwardii dokonany przez Kiona i uważa, że Straż musi się składać z lwów. Niepocieszony Kion odchodzi od swoich przyjaciół, a w samotności ukazuje się duch Mufasy, który mówi mu, by zaufał swoim instynktom i że moc Ryku będzie z nim zawsze w razie potrzeby. Kion słysząc krzyk Bungi, dokańcza powołanie Lwiej Straży, nadając każdemu członkowi specjalne znamię na ramieniu i wyrusza razem z nimi na ratunek Kiarze, aby pokonać hieny i uratować ją wśród pędzącego stada gazeli. Po wielkiej akcji Simba gratuluje synowi zwycięstwa nad hienami i akceptuje wybór nowych członków Lwiej Straży.

Obsada | edytuj kod

Wersja polska | edytuj kod

W wersji polskiej udział wzięli:

W pozostałych rolach:

i inni

Piosenki śpiewali:

Reżyseria:

Kierownictwo muzyczne:

Dialogi:

Teksty piosenek:

Dźwięk: Łukasz Fober
Miksowanie piosenek: Piotr Zygo
Kierownictwo produkcji: Ewa Krawczyk, Katarzyna Ciecierska, Beata Jankowska
Wersja polska: SDI Media Polska

Spis serii | edytuj kod

Spis odcinków | edytuj kod

Dostęp również do wersji w języku angielskim znajduje się tutaj: The Lion Guard.

Przypisy | edytuj kod

  1. Mercury Filmworks.
  2. a b c d e f g h i j k Lion King spinoff voice cast includes Rob Lowe, Gabrielle Union, James Earl Jones, and more – EW.com. W: Entertainment Weekly's EW.com [on-line].
  3. Grzegorz Stapiński: Nowy serial „Lwia straż” w PULS 2. Satinfo24.pl, 2017-08-11. [dostęp 2017-09-25].
  4. Disney’s The Lion King to Continue with The Lion Guard. W: ComingSoon.net [on-line].
  5. Elizabeth Wagmeister: Disney’s ‘Lion King’ Revival Series ‘The Lion Guard’ to Premiere in January. Variety, 2015-12-09. [dostęp 2016-01-22].
  6. Lwia Straż: Powrót na kanale Disney Junior.

Linki zewnętrzne | edytuj kod

Na podstawie artykułu: "Lwia Straż" pochodzącego z Wikipedii
OryginałEdytujHistoria i autorzy