Lystrozaur


Lystrozaur w encyklopedii

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania

Lystrozaur (Lystrosaurus) – bardzo szeroko rozprzestrzeniony terapsyd z wczesnego triasu, żyjący 251‒248 milionów lat temu.

Jego nazwa „łopaciasty jaszczur” nawiązuje do wyrastającej z górnej szczęki pary kłów, w które prawdopodobnie zaopatrzone były samce grupy Dicynodontia, do której należał lystrozaur.

Występowanie Lystrosaurus (brązowe) na superkontynencie Gondwana

Było to zwierzę roślinożerne, wielkości świni (przeciętna długość – 1 m). Miał krótki, baryłkowaty tułów i krępe kończyny. Żył w stadach.

Początkowo myślano, że lystrozaury odznaczały się ziemno-wodnym trybem życia, jak współczesne hipopotamy. Jednak później odkryto, że zamieszkiwały pustynne tereny charakterystyczne dla wczesnego triasu.

Najważniejszym faktem związanym z omawianym zwierzęciem jest jego wielkie rozpowszechnienie. Lystrozaury, jako jedna z niewielu grup gadów, przeżyły Wielkie Wymieranie z końca permu (znacznie bardziej gwałtowne niż to z przełomu kredy i paleocenu). W ten sposób powstały dobre warunki do jego rozwoju. Na wielu stanowiskach szczątki tych gadów stanowią 90% odnajdywanych skamieniałości. Taki rodzaj dominacji jednego rodzaju zwierząt na Ziemi nie ma analogii w żadnym innym okresie.

Szczątki lystrozaura odnajdywane są na terenach Ameryki Południowej, Indii i Antarktydy, wchodzących w owym czasie w skład superkontynentu Gondwana. Od niedawna naukowcy dysponują poza tym skamieniałościami zwierzęcia z takich krajów jak Rosja czy Mongolia.

W kulturze masowej | edytuj kod

Lystrozaury pojawiły się w odcinku serialu Zanim przywędrowały dinozaury.

Bibliografia | edytuj kodIdentyfikatory zewnętrzne (takson kopalny):
Na podstawie artykułu: "Lystrozaur" pochodzącego z Wikipedii
OryginałEdytujHistoria i autorzy