Mój sąsiad Totoro


Mój sąsiad Totoro w encyklopedii

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania

Mój sąsiad Totoro (jap. となりのトトロ Tonari no Totoro) – japoński film anime w reżyserii Hayao Miyazakiego. Film niespodziewanie zdobył ogromną popularność i stał się sztandarową produkcją studia Ghibli. Wizerunek tytułowego bohatera filmu wkrótce stał się częścią logo wytwórni i pozostaje w nim do dziś.

Serwis Rotten Tomatoes przyznał mu wynik 93%[1]. Pierwsza wersja dubbingu została opracowana na zlecenie Canal+ w 1995 roku i wyemitowana 7 stycznia 1996 roku. Począwszy od 27 czerwca 1999 roku, film emitowany był na kanale Ale Kino! Wydanie DVD z 2007 roku zawiera wersję lektorską.

Druga wersja dubbingu dostępna jest w serwisie Netflix od 1 lutego 2020 roku.

Spis treści

Opis fabuły | edytuj kod

Film opowiada o dwóch siostrach, Mei (4 lata) i Satsuki (10), które przeprowadzają się wraz z ojcem do starego domu na wsi, aby być bliżej matki leżącej w szpitalu. Satsuki poznaje chłopca z sąsiedztwa o imieniu Kanta (10), który, mimo wcześniejszej antypatii, zaprzyjaźnia się z nią. Pewnego dnia siostry spotykają sympatyczne leśne stworzenia-duchy zwące się Totoro i od tego czasu ich życie zaczyna przepełniać magia. Natura i wyobraźnia pomagają im w potrzebie, ukazując jednocześnie siłę i piękno świata, który ich otacza[2].

Film jest częściowo biografią samego Miyazakiego. On też wychowywał się tylko z ojcem, podczas gdy jego matka musiała leżeć w szpitalu.

Totoro | edytuj kod

Totoro to leśne duchy, które żyją w wielkich drzewach kamforowych. Zostały one wymyślone przez Miyazakiego, ale zawierają w sobie elementy z folkloru różnych krajów. Sama nazwa jest zniekształconą przez czteroletnią Mei wymową słowa "troll". Zauważyła ona bowiem ich podobieństwo do rysunków w książce. Totoro mogą stać się niewidzialne, szybko się uczą, kochają muzykę i choć czasem się złoszczą i są dokuczliwe, to mają dobre maniery[3].

Obsada głosowa | edytuj kod

Wersja polska | edytuj kod

Pierwsza wersja | edytuj kod

Opracowanie wersji polskiej: na zlecenie CANAL+ – STUDIO SONICA
Reżyseria: Krzysztof Kołbasiuk
Dialogi: Roman Zawadzki
Dźwięk i montaż: Sławomir Czwórnóg
Kierownictwo produkcji: Marzena Omen-Wiśniewska
Udział wzięli:

Teksty piosenek: Ryszard Skalski
Śpiewała: Beata Jankowska
Kierownictwo muzyczne: Jacek Grudzień i Marek Klimczuk
Lektor: Tadeusz Borowski

Druga wersja dubbingu | edytuj kod

Wersja polska: SDI MEDIA POLSKA
Dialogi: Katarzyna Raduszyńska
Reżyseria: Janusz Dąbrowski
Dźwięk: Łukasz Fober
Udział wzięli:

W pozostałych rolach:

Lektor: Artur Kaczmarski

Zobacz też | edytuj kod

Przypisy | edytuj kod

  1. My Neighbor Totoro, Rotten Tomatoes
  2. Helen McCarthy: Hayao Miyazaki: Master of Japanese Animation. Berkeley, California: Stone Bridge Press, 2002, s. 116. ISBN 1-880656-41-8.
  3. Helen McCarthy: Hayao Miyazaki: Master of Japanese Animation. Berkeley, California: Stone Bridge Press, 2002, s. 124. ISBN 1-880656-41-8.

Bibliografia | edytuj kod

Linki zewnętrzne | edytuj kod


Kontrola autorytatywna (anime film):
Na podstawie artykułu: "Mój sąsiad Totoro" pochodzącego z Wikipedii
OryginałEdytujHistoria i autorzy