Męczennice z Orange


Męczennice z Orange w encyklopedii

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania

Męczennice z Orange, Błogosławione Dziewice z Orange[1] – grupa francuskich zakonnic, błogosławionych męczennic Kościoła katolickiego, straconych w czasie rewolucji francuskiej w czasie prześladowań religijnych wymierzonych przeciwko katolikom.

Spis treści

Geneza męczeństwa | edytuj kod

W czasie rewolucji francuskiej w miejscowości Orange w okresie od 19 czerwca do 5 sierpnia 1794 roku działał nadzwyczajny trybunał rewolucyjny. Sądząc księży, zakonników i zakonnice, na podstawie odmowy złożenia potępionej przez papieża Piusa VI przysięgi na cywilną konstytucję kleru, wydał 332 wyroki śmierci. W grupie skazanych znalazły się beatyfikowane później 32 zakonnice z zakonów benedyktynek z Caderousse, cysterek z Awinionu, sakramentek z Bollène i urszulanek z Bollène, Carpentras, Pernes, Pont-Saint-Esprit i Sisteron. Musiały one opuścić swoje pierwotne domy zakonne z powodu represji wymierzonych przeciwko zgromadzeniom zakonnym. Osiadły we wspólnym domu w Bollène, gdzie żyły w ubóstwie, poświęcając swój czas modlitwie. Zostały aresztowane 22 kwietnia w Bollène za odmowę wymaganej przez władze miejskie przysięgi "na wolność i równość". 2 maja dołączono je do więzionych w Orange 13 innych mniszek[2][3]. Przebywając przez kilka tygodni w miejscowym więzieniu La Cure przygotowywały się do egzekucji odmawiając wspólnie modlitwy za konających, a przed egzekucjami odśpiewywały Te Deum. Poniosły śmierć na gilotynie w dniach od 6 do 26 lipca tegoż roku[4].

Ciała męczennic zostały pochowane w masowym grobie na polu Laplane. W 1832 na miejscu tym została wzniesiona kaplica[2].

Lista błogosławionych | edytuj kod

Wspomnienie | edytuj kod

Dniem, kiedy Męczennice z Orange wspominane są w Kościele katolickim jest 9 lipca, zaś u cystersów 16 lipca[1][5].

Beatyfikacja | edytuj kod

Męczennice z Orange beatyfikowane zostały przez papieża Piusa XI 10 maja 1925 roku.

Zobacz też | edytuj kod

Przypisy | edytuj kod

  1. a b Kalendarz liturgiczny Zakonu Cysterskiego. [dostęp 14 marca 2011].
  2. a b c d e f g h i j k Les 32 bienheureuses religieuses d’Orange (fr.). 6 grudnia 2007. [dostęp 14 marca 2011].
  3. Henryk Fros SJ, Franciszek Sowa: Księga imion i świętych. T. 6: W-Z. Kraków: WAM, Księża Jezuici, 2007, s. 345. ISBN 978-83-7318-736-8.
  4. Henryk Fros SJ, Franciszek Sowa: Księga imion i świętych. T. 3: H-Ł. Kraków: WAM, Księża Jezuici, 1997, s. 117. ISBN 83-7097-464-3.
  5. Antonio Borrelli: Beate Martiri di Orange (32 suore francesi) (wł.). [dostęp 14 marca 2011].

Bibliografia | edytuj kod

Linki zewnętrzne | edytuj kod

Na podstawie artykułu: "Męczennice z Orange" pochodzącego z Wikipedii
OryginałEdytujHistoria i autorzy