Młyński Staw (województwo warmińsko-mazurskie)


Na mapach: 53°33′37,2″N 21°02′45,4″E/53,560333 21,045944

Młyński Staw (województwo warmińsko-mazurskie) w encyklopedii

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania

Młyński Staw (Zb. Młyńsko) – staw w Polsce położony w województwie warmińsko-mazurskim, w powiecie szczycieńskim, w gminie Szczytno, ok. 800 m od wschodniej granicy miasta Szczytna, przy przysiółku Młyńsko. Podobną nazwę nosi inne jezioro położone po przeciwnej stronie Szczytna – Młyński Staw.

Młyński Staw przy rzece Wałpuszy Jaz na Wałpuszy

Dane:

  • powierzchnia: 0,87 ha
  • głębokość maksymalna: 2,2 m
  • pojemność: 13 tys. m³

Staw jest rozlewiskiem rzeki Wałpusza powstałym za pomocą jazu piętrzącego w przysiółku Młyńsko. Jaz powstał w okresie przedwojennym. Obecny poziom dna stawu i lustra wody w rzece jest taki, że jaz nie jest konieczny i zlikwidowanie go nie spowodowałoby całkowitego zniknięcia zbiornika. Staw leży przy trasie krajowej 53 biegnącej do Ostrołęki, ok. 800 m od granic Szczytna. Staw jest też granicą okręgów wędkarskich, jak i granicą przebiegu Wałpuszy – powyżej jest rzeką dziką, poniżej w dużym stopniu uregulowaną.

Położenie stawu, zaopatrzenie w czystą wodę z Wałpuszy, zanieczyszczenie jezior miejskich i usytuowanie stawu blisko granicy miasta spowodowało, że w okresie PRL Młyński Staw był miejscem rekreacji dla mieszkańców Szczytna. Tego miejsca wypoczynku nie nazywano wtedy Młyńskim Stawem, ale Czerwonym Mostkiem. Zbiornik, mimo że tak mały, był w dobrej kondycji, gdyż co roku odmulano mechanicznie dno, plaże i zejścia pokrywano piaskiem. W latach 90. o zbiornik przestano dbać, czyścić dno, tak więc zarósł całkowicie i uległ wypłyceniu. Obecnie cała tafla jeziora pokryta jest roślinnością pływającą, dno jest zamulone i zbiornik całkowicie nie nadaje się do celów rekreacyjnych.

Zobacz też | edytuj kod

Na podstawie artykułu: "Młyński Staw (województwo warmińsko-mazurskie)" pochodzącego z Wikipedii
OryginałEdytujHistoria i autorzy