Młynówka (Opole)


Młynówka (Opole) w encyklopedii

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania Młynówka – widok z mostu w pobliżu katedry w kierunku mostu „żółtego” Młynówka – widok z mostu „groszowego” w kierunku śluzy Most groszowy Śluza na Młynówce przy moście katedralnym Młynówka – widok z mostu nocą

Młynówka (niem. Mühlgraben) – stare koryto Odry w centrum Opola, błędnie uważane za kanał[1]. Rozdziela prawobrzeżną część miasta od Wyspy Pasieki.

Młynówka do czasu wielkiej powodzi w 1600 roku stanowiła główne koryto Odry[2]. Po tym wydarzeniu rzeka przeniosła swój główny nurt na zachód i przez prawie 200 lat obecna Młynówka figurowała na planach miasta jako Oder Fluss lub Oder Strom (prąd Odry). W 1784 roku pojawia się obecna nazwa – Mühlgraben, która pochodzi od działających na obydwu brzegach młynów: miejskiego, od strony ul. Szpitalnej, oraz zamkowego[3], od strony Zamku Piastowskiego.

Ze średniowiecznych dokumentów wiadomo, że już w 1240 r. istniał most między Pasieką a miastem, jednak nie sprecyzowano jego umiejscowienia. Wzmianka z 1421 r. mówi już dokładnie o przeprawie w miejscu obecnego mostu katedralnego. W latach 1860-1913 Młynówka odgrywała rolę portu przeładunkowego, potem tę rolę przejął nowo wybudowany port rzeczny w Zakrzowie. W 1886 r. zbudowano śluzę, niedawno ją wyremontowano i odnowiono wygląd. W planach miasta z 1894 r. Młynówka widnieje jako „Winter Hafen”, czyli „port zimowy”. 10 czerwca 2007 r. uruchomiona została iluminacja tzw. Opolskiej Wenecji, czyli fragmentu Młynówki od Mostu Katedralnego do Zamkowego. Obecnie w razie zagrożenia powodziowego Młynówkę można całkowicie odseparować od Odry dzięki nowo wybudowanym dwóm śluzom: przy moście katedralnym oraz na południowym krańcu Wyspy Pasieki.

Obecne mosty nad Młynówką | edytuj kod

 • kładka dla pieszych i rowerzystów
 • żelbetowy most katedralny, stoi w miejscu przeprawy wspomnianej w 1421 r.
 • most zamkowy (tzw. żółty) – zbudowany w I poł. XIX wieku
 • most groszowy (tzw. zielony, Zielony mostek) – obecny, secesyjny most wybudowano w 1903 (od co najmniej 1894 był w tym miejscu most dla pieszych), jego nazwa pochodzi od pobieranej niegdyś opłaty za przejście (1 grosz); zabytek[4][5]
 • żelbetowy most w ciągu ul. Korfantego – zbudowany w na przełomie lat 50. i 60. XX wieku
 • stalowy most kolejowy
 • kładka przy śluzie zamykającej od południa nurt Młynówki

Przypisy | edytuj kod

 1. Zabytek.pl
 2. Nowe Przestrzenie
 3. Pierwszy raz wzmiankowany w 1359 r., rozebrany w 1830 r.
 4. Nr rej. zabytków: 2313/92 z 23.12.1992, Rejestr zabytków (dostęp 2012-04-06).
 5. Tablica informacyjna na obiekcie.

Linki zewnętrzne | edytuj kod

Na podstawie artykułu: "Młynówka (Opole)" pochodzącego z Wikipedii
OryginałEdytujHistoria i autorzy