Məhəmməd İsrafilbəyli


Bey Muchamed Israfił w encyklopedii

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii (Przekierowano z Məhəmməd İsrafilbəyli) Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania

Bey Muchamed Israfił, Məhəmməd Nəbi oğlu İsrafilbəyli (İsrafilov), także İsrafil bəy Məhəmməd, İsrafil bəy Yadigar, ros. Магомед Наби-оглы Исрафилов (Исрафил-бей), Magomed Nabi-ogły Israfiłow (Israfił-bej) (ur. 25 stycznia 1893, zm. 1946 w ZSRR) – rosyjski wojskowy, pułkownik piechoty Wojska Polskiego.

Życiorys | edytuj kod

Służył w armii rosyjskiej, dochodząc do stopnia pułkownika. W okresie międzywojennym przebywał na emigracji w Polsce. Został przyjęty do Wojska Polskiego jako oficer kontraktowy. W latach 1926-1928 był hospitantem Kursu Normalnego Wyższej Szkoły Wojennej w Warszawie. Pełnił służbę w 36 Pułku Piechoty Legii Akademickiej w Warszawie[1]. Wiosną 1939 roku pełnił służbę w Dowództwie 29 Dywizji Piechoty w Grodnie na stanowisku dublera dowódcy piechoty dywizyjnej[2].

Po wybuchu II wojny światowej podjął kolaborację z Niemcami. Od lata 1943 roku był jednym z najaktywniejszych działaczy Azerbejdżańskiego Komitetu Narodowego w Berlinie. Jednocześnie od maja do września tego roku dowodził 314 pułkiem piechoty 162 Turkiestańskiej Dywizji Piechoty. 12 grudnia 1944 roku, w stopniu Waffen-Standartenführera der SS, został dowódcą Grupy Bojowej „Azerbejdżan” (niem. Waffen-Gruppe „Aserbeidschan”) należącej do Kaukaskiego Związku Bojowego SS. Po zakończeniu wojny został wydany Sowietom i 11 lipca 1945 roku skazany w Baku na karę śmierci przez rozstrzelanie.

Przypisy | edytuj kod

  1. Stawecki 1997 ↓, s. 86, 117 tu jako „Izrafił Bey Muhamed”.
  2. Rybka i Stepan 2006 ↓, s. 539.

Bibliografia | edytuj kod

Na podstawie artykułu: "Məhəmməd İsrafilbəyli" pochodzącego z Wikipedii
OryginałEdytujHistoria i autorzy