MAF (broń)


MAF (broń) w encyklopedii

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania

MAFwłoski przenośny zestaw przeciwpancerny zaprojektowany we włoskiej firmie OTO Melara SpA.

Na początku lat dziewięćdziesiątych XX wieku w włoskie firmie zbrojeniowej OTO Melara zaprojektowano przenośny zestaw przeciwpancerny III generacji przeznaczony do zwalczania celów na odległość od 75 m do ponad 3000 m, który oznaczono jako MAF.

Zestaw ten składa się z zasobnika z pociskiem, podstawy z naziemną aparaturą sterującą i zespołu celownika z nadajnikiem wiązki laserowej. Zestaw wyposażony jest również w celownik termowizyjny umożliwiający strzelanie w nocy.

Półautomatyczny system naprowadzania ogranicza rolę operatora do utrzymywania krzyża celownika na celu. Dzięki sprzężeniu z celownikiem nadajnika promieniowania laserowego oś emitowanej wiązki jest skierowana na cel. Nadajnik pracuje w zakresie bliskiej podczerwieni. Umieszczony w tylnej części pocisku detektor odbiera zmodulowane częstotliwościowo promieniowanie laserowe i na tej podstawie określa odległość pocisku od osi wiązki, aparatura wypracowuje sygnał sterujący korygujący lot pocisku. Takie rozwiązanie zapewnia dużą odporność systemu na zakłócenia stosowane przez przeciwnika.

Pocisk wyrzucany jest z zasobnika za pomocą silnika startowego, a następnie uruchamiany jest silnik marszowy umożliwiający osiągnięcie maksymalnej prędkości około 300 m/s. Pocisk w czasie lotu obraca się dookoła osi podłużnej. Zmianę kierunku lotu zapewniają stery aerodynamiczne w układzie kaczki umieszczone w przedniej części pocisku, a rozkładane po starcie stateczniki umożliwiają odpowiednią stabilizację. Pocisk ma głowicę kumulacyjną zapewniającą dużą przebijalność pancerza.

System naprowadzania zapewnia prawdopodobieństwo trafia do 95 % oraz zasięg do 2000 m w dowolnych warunkach atmosferycznych oraz do 3000 m w warunkach dobrej widoczności.

Zestawy te produkowane są w włoskiej wytwórni OTO Melara oraz na licencji w brazylijskiej wytwórni ORBITA.

Znajdują się one na wyposażeniu armii włoskiej i brazylijskiej. W ten zestaw wyposażone są oddziały włoskie w Iraku. Zainteresowane kupnem tych zestawów były również Libia, Irak, Iran i Wietnam, lecz brak jest danych czy je zakupiły.

Dane taktyczno-techniczne zestawu przeciwpancernego MAF | edytuj kod

  • Kaliber pocisku: 130 mm;
  • Masa:
    • zestawu z jednym pociskiem: 38 kg;
    • pocisku: 18 kg;
  • Długość (w zasobniku): 1400 mm;
  • Zasięg: 75 – ponad 3000 m;
  • Prędkość maksymalna pocisku: 290 m/s.
Na podstawie artykułu: "MAF (broń)" pochodzącego z Wikipedii
OryginałEdytujHistoria i autorzy