MKS Banimex Będzin


MKS Będzin w encyklopedii

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii (Przekierowano z MKS Banimex Będzin) Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania

MKS Będzin SA – polski męski klub siatkarski z Będzina. Do 2013 trzon zespołu stanowili wychowankowie klubu, którzy są wielokrotnymi mistrzami Polski w rozgrywkach młodzieżowych i juniorskich. Od sezonu 2014/2015 klub występuje w PlusLidze.

Od 11 lipca 2014 roku klub działa jako spółka akcyjna.

Spis treści

Historia | edytuj kod

1945 r. z inicjatywy pracowników i dyrekcji KWK Grodziec powstaje pierwszy klub siatkarski na terenie miasta Będzina „Robotniczy Klub Sportowy Grodziec”. Kopalnia Grodziec i jej załoga sponsorowała i utrzymywała klub stanowiąc jedną zgodną rodzinę. Zawodnicy, trenerzy, działacze byli pracownikami kopalni, w której sekcja siatkarska (istniały jeszcze w klubie sekcja: piłki nożnej i motorowej) była oczkiem w głowie tego zakładu oraz jej chlubą.

W 1975 r. drużyna siatkarzy po zajęciu I miejsca uzyskała tytuł mistrza woj. katowickiego i nabyła prawo walki o wejście do II ligi. Po wygranym turnieju zespół uzyskał wytyczony cel i zadomowił się w II lidze na 24 lata (odpowiednik dzisiejszej I ligi PZPS) za co otrzymał srebrną odznakę od PZPS. W tym okresie RKS wywalczył 2 – krotny awans do najwyższej klasy rozgrywek PZPS-u, lecz nie przystąpił do tej klasy rozgrywek z powodu braku odpowiedniej hali sportowej (za niska hala) oraz pieniężnych.

Działania klubu nastawione były na osiągnięcia sportowe i wychowawcze młodzieży co przyniosło zdobycie złotego medalu drużyny juniorów w 1985 r. prowadzonej przez byłego zawodnika RKS-u Marka Kisiela (wieloletni prezes Śląskiego Związku Piłki Siatkowej w Katowicach) na Ogólnopolskiej Spartakiadzie Młodzieżowej we Wrocławiu (obecnie Ogólnopolska Olimpiada Młodzieży) oraz IV miejsca w tym samym roku na mistrzostwach Polski juniorów w Warszawie.

Sekcja siatkarska RKS „Grodziec” została zlikwidowana w sezonie 1999/2000 r. z braku pieniędzy, gdy jego wieloletniego opiekuna i sponsora Kopalnie Grodziec (w jej 100 urodziny) postawiono w stan likwidacji. W ostatnim roku działalności klubu młodzicy prowadzeni przez byłego zawodnika RKS-u Franciszka Mroza wywalczyli Mistrzostwo Polski Młodzików w Będzinie, po czym nastąpiło przekazanie zawodników młodzieżowych i juniorów RKS Grodziec do Międzyszkolnego Ośrodka Sportowego w Będzinie.

Pod wodzą Franciszka Mroza młodzi siatkarze kontynuują medalową pasę w nowym klubie MOS Będzin sięgając po: III miejsce na Mistrzostwach Polski Juniorów Nysie 2001 r., III miejsce na Mistrzostwach Polski Młodzików 2001 r., II miejsce na Mistrzostwach Polski Juniorów Busko-Zdrój 2003 r., I miejsce na Mistrzostwach Polski Juniorów Bełchatów 2005 r. oraz Mistrzostwo Polski Juniorów w piłce plażowej we Wrześni.

W 2001 r. młodzi zawodnicy MOS-u zostają zgłoszeni do Ligi Wojewódzkiej (IV liga) aby już w 2004 r. wywalczyć awans do II ligi mężczyzn.

W 2005 r. powstaje stowarzyszenie MKS MOS Będzin na bazie zawodników MOSu Będzin i dopiero po czterech latach gry w II lidze udaje się awansować do I ligi w sezonie 2007/2008. W niej jednak długo nie pobyli i po porażce w play-out z Energetykiem Jaworzno spadli, by rok później ponownie do niej awansować, wygrywając Turniej Mistrzów Grup II ligi w Będzinie. Bardzo dobrze pokazali się również w Pucharze Polski, gdzie dotarli aż do ćwierćfinału, pokonując po drodze plusligowy AZS Częstochowa. Awans do II ligi zapewnił sobie także drugi skład MKS MOS Będzin, ale klub odsprzedał miejsce AKS Resovii Rzeszów.

Największy sukces klub osiągnął w sezonie 2011/2012 zdobywając brązowy medal I ligi mężczyzn oraz dotarł do ćwierćfinału w Pucharze Polski, pokonując tym razem Fart Kielce, a uległ mistrzom Polski Skrze Bełchatów.

W 2012 r. nastąpiła zmiana nazwy klubu i sponsora strategicznego na MKS Banimex Będzin z MKS MOS Interpromex Będzin, która nie przyniosła zamierzonych efektów (6. miejsce w lidze) i zarząd postanowił wymienić całą kadrę. W sezonie 2013/2014 nowy zespół świetnie radził sobie w rundzie zasadniczej zajmując 1. miejsce, lecz po play-offach zajął zaledwie 4. Mimo to, 26 maja 2014 r. komisja PLPS pozytywnie oceniła akces klubu do Plusligi, z tymże spotkania będą rozgrywane w Hali widowiskowo-sportowej w Sosnowcu przy ul. Żeromskiego, a nie jak dotychczas w Łagiszy.

Bilans sezon po sezonie | edytuj kod

Poziom rozgrywek:

     najwyższy ogólnokrajowy

     drugi

     trzeci

     czwarty

Kadra | edytuj kod

Trenerzy | edytuj kod

Obcokrajowcy w drużynie | edytuj kod

Zobacz też | edytuj kod

Przypisy | edytuj kod

  1. Wirtualna PolskaW.P. Media Wirtualna PolskaW.P., Nie takie tygrysy straszne, jak je malują - relacja z meczu MKS Banimex Będzin - PGE Skra Bełchatów - WP SportoweFakty, „sportowefakty.wp.pl”, 4 października 2014 [dostęp 2018-08-26]  (pol.).

Linki zewnętrzne | edytuj kod


Na podstawie artykułu: "MKS Banimex Będzin" pochodzącego z Wikipedii
OryginałEdytujHistoria i autorzy