MTV Polska


MTV Polska w encyklopedii

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania

MTV Polska – muzyczno-rozrywkowa stacja telewizyjna powstała 7 lipca 2000 roku z połączenia filii MTV na Europę oraz polskiej telewizji muzycznej Atomic TV.

Spis treści

Historia | edytuj kod

Powstanie polskiego oddziału wiązało się z strategią jaką MTV obrało pod koniec lat 90. Wtedy to istniejące wcześniej angielskojęzyczne MTV Europe (powstałe w 1987 roku) odeszłood zasady „jeden świat, jeden język, jedno MTV” i zaczęło wprowadzać wersje w językach lokalnych. W tym samym czasie co MTV Polska powstały więc oddziały w innych krajach, na przykład Niemczech i Skandynawii.

Logo używane od startu do 30 czerwca 2011 (wariant czarny) Słowo „Music Television” usunięto w 2001. W latach 2001-2009 miał pomarańczowe logo bez tekstu Music Television.

Telewizja nadaje swój program przez dwadzieścia cztery godziny na dobę, docierając do ponad czterech milionów domostw w całej Polsce za pośrednictwem sieci kablowych oraz platform Cyfrowy Polsat, nc+ i Orange TV. W Polsce działa także telewizja VH1, w której emitowane są starsze teledyski z lat 80. i 90, chociaż usłyszeć można też utwory artystów z nowego tysiąclecia.

Ramówka polskiej MTV obejmuje nie tylko muzykę, ale przede wszystkim: programy rozrywkowe, filmowe, dokumentalne oraz seriale.

17 lipca 2012 stacja zmieniła format nadawania na 16:9. 22 marca 2017 kanał rozpoczął nadawanie w wysokiej rozdzielczości (HD). Dwa miesiące później, 22 maja, wersja SD została wyłączona z satelity Eutelsat Hot Bird 13E. Od tego momentu z tej pozycji nadawany jest wyłącznie przekaz MTV Polska HD[2]. 4 września 2018 r. MTV ujednolicił swoją ramówkę z wersją paneuropejską, pozostawiając polskie okno w godzinach 22:00-2:00[3].

Programy MTV Polska | edytuj kod

Obecne | edytuj kod

Dawne | edytuj kod

Muzyczne:

Seriale:

Seriale animowane

Programy rozrywkowe:

Prezenterzy MTV Polska | edytuj kod

Ciekawostki | edytuj kod

  • Pierwszym teledyskiem zagranym w MTV Polska była „JakaJaKajah” - Kayah.
  • Podczas koncertu inauguracyjnego na molo w Sopocie wystąpili Moloko, Kayah, Reni Jusis, Myslovitz i Groovekojad.
  • W lutym 2008 polski oddział MTV i VIVA odmówił emisji teledysku Biełyj płaszczik grupy t.A.T.u., emitowanego wcześniej przez MTV Ukraine oraz MTV Rossija – powodem był zbyt kontrowersyjny przekaz obrazu. Gdy o sprawie poinformowały inne media (w tym Onet.pl), co wywołało skrajne opinie internautów, MTV Polska i VIVA Polska natychmiast wystosowały komunikat prasowy, w którym poinformowano, że premiera klipu odbędzie się nazajutrz. Teledysk w MTV doszedł do 1. miejsca w liście przebojów stacji i utrzymywał się na nim przez niespełna 2 miesiące.
  • Od 1 lipca 2009 w MTV Polska zmieniło się miejsce na logo - teraz jest w lewym górnym rogu ekranu. Zmianie uległa też oprawa audiowizualna.
  • Od 1 lipca 2011 w MTV Polska zmieniło się logo - teraz jest szare i bez napisu Music Television (tak jak w amerykańskim od 2010 roku) i jest w lewym górnym rogu ekranu, tak jak poprzednie. Podobnie jak poprzednie ma napis programu obok loga, w tym samym miejscu.

Uwagi | edytuj kod

  1. Tylko serie produkcji MTV, tj. od 8.

Przypisy | edytuj kod

  1. {{{tytuł}}} tytuł
  2. Anita Kaźmierska: MTV Polska z Hot Birda tylko w HD. 2017-05-22.
  3. Viacom zmodyfikuje ramówkę MTV Polska. „Będzie bardziej zbliżona do MTV Europe”. 2018-08-25.

Linki zewnętrzne | edytuj kod

Na podstawie artykułu: "MTV Polska" pochodzącego z Wikipedii
OryginałEdytujHistoria i autorzy