M jak miłość


M jak miłość w encyklopedii

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii To jest najnowsza wersja przejrzana, która została oznaczona 19 kwi 2021. Od tego czasu wykonano 1 zmianę, która oczekuje na przejrzenie. Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania

M jak miłośćpolski serial obyczajowy, powstały na fali popularności Klanu i emitowany na antenie TVP2 od 4 listopada 2000.

Najpopularniejszy polski serial[1][2] i najchętniej oglądany program telewizyjny w Polsce[3]. Według danych AGB Nielsen Media Research, w marcu 2005 serial osiągnął rekordową widownię 12,6 mln[4]. Serial nadal cieszy się dużą popularnością, a każdy odcinek ogląda ponad 5 mln widzów[5].

28 maja 2007 został wyemitowany 500. odcinek serialu, 16 września 2013 – 1000., zaś 9 marca 2020 – 1500. odcinek.

Twórcy byli trzykrotnie nagrodzeni Telekamerą „TeleTygodnia” w kategorii Serial (2004, 2005, 2006), dzięki czemu w 2007 odebrali Złotą Telekamerę. Z okazji 1000 odcinka serial otrzymał Platynową telekamerę

Spis treści

Fabuła | edytuj kod

Serial przedstawia historię kilkupokoleniowej rodziny Mostowiaków. Akcja rozpoczyna się, gdy Barbara i Lucjan Mostowiakowie obchodzą w swoim domu w Grabinie 40. rocznicę ślubu. Córki szykują im przyjęcie z tej okazji. Maria wraz z mężem Krzysztofem i synami-bliźniakami – Piotrem i Pawłem – wiedzie życie w Gródku, niewielkiej miejscowości koło Warszawy. Marta Mostowiak – duma rodziny – mieszka wraz z synem Łukaszem w Warszawie, znajduje się u progu kariery sędziowskiej. Małgorzata, najmłodsza córka Barbary i Lucjana, bardzo przeżywa fakt, że nie dostała się na studia. Po roku nieobecności do domu wraca z Niemiec jedyny syn małżeństwa, Marek.

Bohaterowie | edytuj kod

Aktorzy serialu M jak miłość Aktorzy M jak miłość na inauguracji serii X, Warszawa 2009
Od lewej Kacper Kuszewski, Teresa Lipowska i Robert Moskwa Teresa Lipowska jako Barbara Mostowiak Dominika Ostałowska jako Marta Wojciechowska Kacper Kuszewski jako Marek Mostowiak Robert Moskwa jako Artur Rogowski Krystian Wieczorek jako Andrzej Budzyński Anna Mucha jako Magdalena Marszałek Przemysław Cypryański jako Jakub Ziober Bożena Stachura jako Grażyna Łagoda Cezary Morawski jako Krzysztof Zduński

Obecni | edytuj kod

 • Barbara Mostowiak – seniorka rodu, matka Marysi, Marty, Marka i Małgosi. Wraz z Lucjanem tworzyła udane małżeństwo przez 57 lat. Ukazana jako kobieta o ogromnym sercu, wzór babci i podpora dla całej rodziny. Seniorzy musieli zmierzyć się z pożarem własnego domu, którego dokonał chory psychicznie Rafał. Po śmierci męża Barbara popadła w rozpacz i wszystko straciło dla niej sens, a za namową bliskich postanowiła wyjechać z Grabiny, żeby załagodzić ból po stracie ukochanego. Po kilku miesiącach wróciła do domu i zaangażowała się w opiekę nad prawnukami. Często odwiedza sad by „porozmawiać” z Lucjanem.
 • Marta Wojciechowska – córka Lucjana i Barbary, matka Łukasza i Ani. Jest dumą rodziny. Pierwsza zamieszkała w Warszawie, gdzie została prawniczką w kancelarii ówczesnego męża. Pracowała również jako sędzia. Była żoną Jacka Mileckiego[6], Norberta Wojciechowskiego[6] i Andrzeja Budzyńskiego. Była również w związku z Rafałem Lubomirskim[6]. Chcąc przeanalizować kilka spraw, wyjechała do Kolumbii, gdzie zamieszkała z synem. Po powrocie do Polski wyjawiła Andrzejowi, że już go nie kocha, po czym ponownie wyjechała do Kolumbii, zabierając ze sobą córkę. Jakiś czas później rozwiodła się z mężem. Po ponad roku wróciła z dziećmi na stałe do Polski. Zachorowała na niewydolność nerek, ale obyło się bez operacji.
 • Łukasz Wojciechowski – syn Marty i Norberta, starszy brat Ani. Prezentował postać typowego nastolatka. W wyniku nieszczęśliwego wypadku samochodowego, podczas którego prowadził motocykl, zginęła jego przyjaciółka. Po tym wydarzeniu załamał się i zrezygnował ze studiów medycznych. Wyjechał do Kolumbii ze swoją ówczesną dziewczyną. Po pięciu latach wrócił do Polski, gdzie poznał Katię, w której szybko się zakochał. Po ich jedynej wspólnej nocy dziewczyna zaszła w ciążę. Niedługo później zostaje porzucony przez ukochaną. Katia rodzi mu córkę, Natalię. Zaczyna czuć miłość do Agi, lecz ta postanawia wyruszyć w podróż dookoła świata. Pracuje jako fizjoterapeuta.
 • Urszula Lisiecka – adoptowana córka Marka i Hanny Mostowiaków. Ula przeżywa nastoletni wiek i pierwsze miłości w Grabinie. Po śmierci Hanki zamieszkała z Anną w Warszawie. Jest bardzo odważna i pomysłowa, nie boi się wyznawać swoich uczuć. Po kilku latach wraca na wieś i zostaje właścicielką „Siedliska”, które wcześniej należało do Anny. Związała się z policjantem Jankiem Morawskim, który z czasem oświadczył się ukochanej. Ula zakochała się jednak w Bartku, bracie Andrzejka, którego ostatecznie poślubiła.
 • Maria i Artur Rogowscy – Maria jest biologiczną córką Zenona Łagody, choć wychowywał ją Lucjan i Barbara. Z zawodu jest pielęgniarką. Z pierwszym mężem, Krzysztofem, ma synów-bliźniaków[7]: Piotra i Pawła. Po śmierci męża, który zmarł na zawał serca[7], popada w depresję[8] i wraca do rodziców do Grabiny[7]. Następnie została żoną Artura, lekarza, z którym pracowała w przychodni. Mają córkę, Barbarę. Postanowili sprzedać udziały w przychodni i wyjechać do siostry Artura do Oslo. Po pewnym czasie wracają do Polski. Artur zdradza ją z Teresą. Gdy Maria dowiaduje się o zdradzie, żąda rozwodu. Po rozwodzie wiąże się z Robertem Bilskim, a Artur zostaje poważnie poszkodowany w wypadku, który powoduje jego była kochanka. Wkrótce jej nowy partner trafia do aresztu. Bilski próbuje odzyskać zaufanie Marysi, ale ta postanawia skończyć znajomość. Nie udaje jej się to, gdyż Robert wychodzi z więzienia. Pomiędzy nimi znów dochodzi do zbliżenia, lecz nie na długo, gdyż Bilski zostaje zaaresztowany dożywotnio. Podejrzenie ciężkiej choroby u Rogowskiego wiele weryfikuje i ponownie zbliża ich do siebie. Marysia postanawia dać Arturowi ostatnią szansę. Ponownie biorą ślub.
 • Kinga i Piotr Zduńscy – Piotr jest synem Marii i Krzysztofa, ma brata-bliźniaka Pawła. Pracował w kancelarii prawnej Adama Wernera i Andrzeja Budzyńskiego. Kinga jest córką właściciela firmy, w której pracował Krzysztof Zduński. Jest z wykształcenia psycholożką, pracowała w firmie konsultingowej, następnie zajęła się prowadzeniem „Bistro Za Rogiem”. Mają dwoje dzieci, Magdalenę (Lenkę) i Mikołaja (Miśka). Przeżywają rodzinny dramat, gdy Lenka trafia do szpitala w wyniku zażycia dopalaczy, które znalazła niedaleko lokalu dilera, Jacka. Na szczęście wszystko dobrze się kończy, lecz Piotrek, przez podrzucenie do jego lokalu amfetaminy, trafia do więzienia i traci prawa do wykonywania zawodu. Był kierowcą, a następnie asystentem prezesa Jerzego Góreckiego, z którym przez pewien czas współpracował. Po odbytej karze wrócił do pracy w kancelarii. Zaczęli starania o kolejne dziecko, początkowo bezskutecznie, jednak później Kinga zaszła w ciążę i urodziła córki-bliźniaczki: Zuzię i Emilkę. Piotr wyjeżdża do pracy za granicę. Kinga po zwolnieniu niani decyduje się oddać rolę menedżerki bistro Asi i zostać w domu z dziećmi. Coraz gorzej znosi nieobecność męża. Po powrocie Piotra z zagranicy między małżonkami staje Kamila, koleżanka Piotra z kancelarii.
 • Paweł Zduński – brat-bliźniak Piotra. Pracował w barze „Oaza”, a po zamknięciu lokalu przez właściciela, Janka Zawadzkiego, otworzył „Bistro Za Rogiem”. Jego wątek opiera się w dużej mierze na związkach z różnymi kobietami. Jego pierwsza żona Joanna była lekarzem weterynarii, rozwiedli się w wyniku zdrady Joanny z jej byłym kochankiem. Przez oszusta Kubę Markowskiego został bankrutem. Wraz z ówczesną żoną Alą i jej córką Basią chciał wyjechać do Anglii w poszukiwaniu pracy, lecz ostatecznie wyprowadzili się do Grabiny. Był wspólnikiem Marka w przetwórni. Po ponad roku postanowili wrócić do stolicy, gdzie Paweł rozkręcił własną firmę, w której zatrudnił sekretarkę, Julię Kryszak. Z czasem do życia Pawła powróciła Teresa, jego pierwsza miłość, która dla niego rozstała się z mężem[9]. Jednak uczucie Pawła zdążyło wygasnąć z biegiem lat. Po pewnym czasie wychodzi na jaw, że Ala jest w ciąży, ale z innym mężczyzną, a zdrada zakończyła się rozwodem. Po rozwodzie Paweł załamał się, wówczas pomogła mu Julka. Pracował w firmie transportowej Kaliny Marczewskiej i tymczasowo ożenił się z jej przyjaciółką, Gruzinką Katią Tatiszwili, która musiała uciekać z Gruzji przed swoim ojcem Otarem i narzeczonym Igorem. Związek Pawła z Julką rozpadł się. Basia próbowała zeswatać ojca z matką swojej przyjaciółki, lecz bezskutecznie. Paweł zaprzyjaźnił się z Franką, której pomógł uciec od niedoszłego męża.
 • Magdalena i Andrzej Budzyńscy – Magda to była dziewczyna Pawła, przyjaciółka Kingi Zduńskiej oraz matka chrzestna Lenki. Andrzej jest byłym mężem Marty Wojciechowskiej i przyjacielem Adama Wernera, z którym prowadzi kancelarię adwokacką. Przez lekkie przeziębienie serce Magdy przestało prawidłowo funkcjonować, w wyniku czego musiała przejść przeszczep organu. Przez to też wraz z Pawłem postanowili wziąć ślub, z którego później zrezygnowali. Była związana z Kamilem Grycem i miała romans z jego ojcem, Jerzym[10]. Następnie wzięła ślub z Aleksandrem Chodakowskim, z którym adoptowała Maćka Romanowskiego. Po pewnym czasie Olek zdradził Magdę z Anetą Kryńską, wskutek czego doszło do rozwodu. Magda została asystentką Andrzeja Budzyńskiego, który w międzyczasie rozwodzi się z Martą. Do życia Magdy powraca Kamil Gryc, z którym przed laty utraciła ciążę. Bezskutecznie próbuje rozbić związek Magdy i Andrzeja, bo para bierze ślub.
 • Joanna Chodakowska (Tarnowska) – była opiekunką Wojtusia, syna Tomasza i Małgosi, córki Lucjana i Barbary Mostowiaków. Wykorzystała fakt, iż jest podobna do Małgosi, użyła jej paszportu i przywiozła małego Wojtusia do Polski. Niedługo potem związała się z Tomkiem, z którym wychowywała jego dzieci. Przed ślubem Tarnowska straciła do niego zaufanie, po tym jak Tomek w końcu wyjawił, że Agnieszka urodziła mu córkę, Helenkę. Na szczęście kryzys został pokonany i narzeczeni zaczęli planować ślub. Pomimo wszystko Asia wybrała na świadkową Agnieszkę. Wzięli ślub w Grabinie, gdzie wesele zostało zorganizowane w siedlisku Anny. Wkrótce Tomek Chodakowski zostaje raniony nożem przez Mariusza Głowackiego, brata gangstera, który został postrzelony w czasie sylwestrowej akcji. Tomasz umiera w szpitalu. Po tragedii Joanna wyjechała z dziećmi do Francji. Zosia została tam na dłużej, by kontynuować naukę, a Joasia i Wojtek po jakimś czasie wrócili do Polski. Z pomocą bliskich wprowadzili się do domu przy ul. Wietrznej, gdzie zaprzyjaźnili się z sąsiadem Michałem Ostrowskim, autorem kryminałów. Asia zaczęła związek z sąsiadem, lecz ten wyjechał za granicę. Wkrótce poznała Leszka Krajewskiego, z którym zaczęła związek. Niestety relacja rozpadła się przez byłą żonę Leszka. Za sprawą Wojtka Asia znów zbliżyła się do Michała. Po namiętnej nocy z Michałem Asia była przekonana, że zaszła w ciążę. Jednak dowiedziała się, że Michał oszukał ją w sprawie Leszka, który miał wypadek w Bieszczadach o czym Michał bardzo dobrze wiedział. Asia decyduje się samotnie wyjechać do domu ojca we Francji, gdzie okazuje się, że nie jest w ciąży, a podwyższone hormony mogą być oznaką poważnej choroby. Wkrótce Wojtek dołączył do Asi.
 • Aleksander i Aneta Chodakowscy – Aleksander jest synem Grzegorza i Aleksandry, oraz bratem Marcina. Jest lekarzem ortopedą, pracował w prywatnej przychodni Marii Rogowskiej. Wziął ślub z Magdaleną Marszałek. Po pewnym czasie zdradza ją z lekarką Anetą Kryńską, z którą się związał, ale i ten związek przeszedł perypetie, gdyż Olek okazał się być kobieciarzem. Przez niefortunny upadek doznał poważnej kontuzji ręki, a jego kariera stanęła pod znakiem zapytania. Pomimo zwątpienia, poddaje się operacji. Spotykał się z Agnieszką, córką Teresy. Podczas rodzinnego wyjazdu do domku nad jeziorem, Artur Skalski podstępem wywabia Marcina do Warszawy. Olek zostaje sam z dziećmi i Izą, którą Skalski zamyka w jednym z pomieszczeń. Szaleniec atakuje Olka, a ten rani go szkłem w tętnicę udową, wskutek czego Artur umiera. Olek Chodakowski zeznaje jednak funkcjonariuszom policji, że Artur uciekł, a następnie zakopuje jego ciało w lesie. Aneta odkrywa sekret ukochanego, próbuje mu pomóc i uporać się z traumatycznym zdarzeniem. Jarosław Olewicz, sąsiad Marcina i Izy z domku letniskowego, był świadkiem zdarzenia i szantażował Olka. Ostatecznie, gdy ten pomaga jego żonie Elżbiecie w rehabilitacji, Jarosław Olewicz zawiera sojusz z Olkiem. Kamil zeznaje na niekorzyść mężczyzny i ten zostaje aresztowany. Aneta podrabia podpis partnera, by wziąć z nim ślub za kratkami. Niedługo po tym Olek wyjawia na rozprawie cała prawdę o zabójstwie. Podczas ostatecznej rozprawy Olek ku zadowoleniu wszystkich dostaje wyrok w zawieszeniu. Małżonkowie razem pracują w szpitalu.
 • Izabela i Marcin Chodakowscy – bratanek Tomasza, syn Grzegorza i Aleksandry oraz starszy brat Aleksandra, ojciec Mai i Szymona. Trenuje boks i prowadzi agencję detektywistyczną. Jego narzeczoną była Katarzyna Mularczyk, która zmarła przez powikłania poporodowe. Iza jest panią kurator, dzięki której Marcin wychowuje swojego syna, z pomocą najbliższych. Po dłuższym czasie znajomości spędziła z Marcinem upojną noc, po której rozstała się ze swoim narzeczonym Arturem Skalskim. Następnie zamieszkała z Marcinem. Mężczyzna uratował życie tancerce Naomi poprzez oddanie szpiku. Iza jest zazdrosna o kontakty Marcina z Naomi, która wkrótce zostaje brutalnie zamordowana przez swojego kochanka, a Iza daje się zmanipulować Arturowi i obwinia chłopaka o morderstwo. Przez jego kłamstwa i okrucieństwa rozstają się, a Iza opuszcza Warszawę oraz zwalnia się z pracy. Niedługo potem wraca do spraw zawodowych i przypadkiem spotyka Chodakowskiego. Spędzają namiętną noc w hotelu, po której Marcin jednak zostawia ją samą, co doprowadza Izę do podjęcia próby samobójczej. Zostaje odratowana przez lekarzy. Następnie odkrywa, że jest z Marcinem w ciąży, informuje go o tym w liście, ale ten nie czyta go i wrzuca do niszczarki. Wraz z Jakubem Karskim chciał dopaść mordercę Tomka i ostatecznie zabił bandytę. Iza rodzi Maję, a Marcin odkrywa, że to jego córka, o czym nie wiedział przez manipulacje Artura. Skalski zaczął osaczać Izę, bił ją i zmusił do ślubu, zabrał jej dokumenty, komórkę i wywiózł do leśniczówki niedaleko Łodzi. Podczas ucieczki doszło do tragicznego wypadku, z którego Maja została uratowana, a Izę porwał silny nurt rzeki. Wszyscy byli przekonani o jej śmierci. Została odnaleziona przez niemieckich lekarzy. Była w śpiączce i walczyła o życie. Gdy wyzdrowiała, ponownie po wielu miesiącach, spędza z Marcinem pełną namiętności i miłości noc. Zamieszkali razem, a wkrótce wzięli ślub w Grabinie.
 • Zofia Kisiel-Żak – przyjaciółka Barbary, wdowa po Włodku Kisielu, wieloletnim przyjacielu Lucjana. Pracowała w sklepie Marka, potem została wybrana na sołtysa. Największa plotkara we wsi. Została okradziona i straciła dom przez oszusta Roberta Żaka. Przez ponad rok mieszkała w domu Mostowiaków. Wyszła za mąż za Roberta, który został organistą i przewodniczącym kościelnego chóru. Para często się kłóci, głównie przez pomysły mężczyzny na szybki zarobek.
 • Marzena i Andrzej Lisieccy – Marzena to dawna wspólniczka Marka Mostowiaka w sklepie z bielizną, a Andrzej jest przyjacielem Marcina Chodakowskiego, którego poznał podczas treningów na siłowni. Zakochali się w sobie i wzięli ślub. Pomagają Uli w prowadzeniu siedliska. Długo starali się o dziecko, ostatecznie doczekali się narodzin córki, Kaliny. Andrzej stara się o pracę w policji, którą ostatecznie dostaje.
 • Anna Gruszyńska – przyrodnia siostra Hanki Mostowiak. Przez moment związana z Markiem Mostowiakiem. Prowadziła pensjonat w Grabinie z pomocą Marzenki i Andrzejka, który przepisała Uli. Była zaręczona z Adamem Wernerem. Wyjechała do Nicei, gdzie prowadzi drugi pensjonat.

Dawni | edytuj kod

 • Lucjan Mostowiak – głowa rodziny Mostowiaków, z Barbarą tworzyli udane małżeństwo przez 57 lat. Uwielbiał grać w szachy i popijać nalewki, w tajemnicy przed żoną, w swoim ukochanym sadzie. Miał problemy z sercem. Zmarł we śnie, w szpitalu.
 • Ewa i Marek Mostowiakowie – wychowują synów: Mateusza i Antka oraz adoptowane córki: Natalię oraz Ulę. Hanka, pierwsza żona Marka, zmarła w wyniku pęknięcia tętniaka po wypadku samochodowym. Marek przez długi czas nosił w sercu żałobę, nie potrafił zaopiekować się dziećmi i pracować. Z czasem pogodził się ze śmiercią żony. Poślubił Ewę, która dwukrotnie walczyła o życie. Po wielu latach do Polski powraca były mąż Ewy, Krzysztof Szefler, który chce poznać swojego syna. Marek ukrywał przed całą rodziną, że miał czerniaka. Gdy Ewa dowiaduje się o chorobie, wspiera Marka z całych sił. Na szczęście wyniki okazały się pozytywne. Wkrótce Ewa spodziewa się dziecka, co było zaskoczeniem dla nich, ponieważ myśleli, że kobieta po przebytej chorobie nowotworowej nie może mieć więcej dzieci. Niestety Ewa traci dziecko, w trudnym czasie może liczyć na wsparcie Mostowiaków. Znajduje w kościele porzuconą dziewczynkę, Ewunię. Jej matką jest zbuntowana nastolatka, Olka, a ojcem chłopak dziewczyny. Kiedy sprawa się wyjaśniła, dziewczynka wraca do biologicznej rodziny. Ewa otrzymała propozycję nadzorowania grantu za granicą i wraz z mężem i synem wyjechali wspólnie do Australii.
 • Natalia i Franek Zarzyccy – leśniczy w Grabinie, został porzucony przed ołtarzem przez Justynę. Następnie wiąże się z Natalią Mostowiak, wcześniej przyjął poród jej córki w lesie. Na ich drodze stała Ula Mostowiak, która sama była zakochana w leśniczym. Po powrocie Justyny Natalia obawia się o swój związek. Wkrótce zostaje policjantką, a jej kolegą zostaje Janek, który związuje się z jej siostrą. Natalka zajmowała się sprawą swojego byłego chłopaka i ojca jej córki, Darka, który nagle zaginął. Po niedługim czasie Natalia i Franek zaręczają się i biorą ślub. Wyjechali w Bieszczady, a po kolejnych zawirowaniach związanych z Justyną postanowili na zaproszenie Marka wyjechać do Australii, żeby wspólnie rozkręcić rodzinny biznes.
 • Małgorzata Chodakowska – najmłodsza córka Lucjana i Barbary. Matka Wojtusia, którego ojcem jest Tomasz Chodakowski, oraz adoptowanej Zosi, córki zmarłych przyjaciół Tomka. Była również żoną Michała Łagody, a później także Stefana[8]. Wyjechała z pierwszym mężem do USA, gdzie wkrótce rozpoczęli przygotowania do kolejnego ślubu. Po wypadku na autostradzie i śmierci Michała Łagody wypisała się ze szpitala, znikając bez śladu, tym samym uciekając sekcie, w którą była wmieszana. Przebywa w szpitalu psychiatrycznym. Po jakimś czasie Maria otrzymuje wiadomość, że Małgosia wypisała się ze szpitala i nie chce utrzymywać z rodziną żadnego kontaktu.
 • Michał Łagoda – przyrodni brat Marysi od strony ojca, Zenona Łagody. Był mężem Małgosi Mostowiak oraz Grażyny Raczyńskiej, pierwszej miłości Marka Mostowiaka[11]. Był dyrektorem szpitala i właścicielem przychodni „Maria-Med”. Po rozstaniu z Małgosią miał homoseksualny romans z Grzegorzem Górskim[12][13]. Wskutek wypadku samochodowego zapadł w śpiączkę, wkrótce umarł w szpitalu w Los Angeles.
 • Kuba Ziober – były współlokator Kingi Zduńskiej i Magdy Marszałek[14]. Pracował w policji. Jego żoną była Olga, która porzuciła go dla Portugalczyka imieniem Roberto. Związany również z Nataszą, która zmarła na białaczkę. Po jej śmierci zamieszkał w klasztorze, z czasem za namową przyjaciół wyjechał do Niemiec. Ma adoptowanego syna, Krzysia.
 • Irek Podleśny – kolega Olgi ze szkoły i biologiczny ojciec Krzysia. Przez wiele lat nie wiedział, że ma syna. Odbywał wyrok w więzieniu. Był i obecnie znów jest związany z Mirką. Ojciec chrzestny Mikołaja.
 • Mirka Kwiatkowskabizneswoman, najlepsza przyjaciółka i dawna szefowa Kingi oraz Piotrka. Związana była z Irkiem, Krzysztofem i Pawłem, następnie znów z Irkiem. Osoba zdecydowana i bezkompromisowa. Matka chrzestna Mikołaja.
 • Katarzyna Mularczyk – prowadziła restaurację wraz z wujkiem, który został zamordowany. Pracowała w redakcji gazety i w firmie ojca Marcina. Była przyjaciółką Mostowiaków. Po śmierci Hanki próbowała pomóc Markowi w opiece nad dziećmi. Była związana z Marcinem Chodakowskim. Zmarła w szpitalu, do którego trafiła w stanie przedrzucawkowym, rodząc przez cesarskie cięcie syna, Szymka, którego ojcem jest Marcin.
 • Jane „Janka” Bufford – wnuczka Hanny, siostry Lucjana. Walczyła o pieniądze, których wart jest dom Mostowiaków, na operację dla Eryki – siostry chorej na oponiaka. Jest obywatelką Stanów Zjednoczonych. Przyjaźniła się z Pawłem Zduńskim. Pracowała w sklepie Marka w Grabinie. Zakochana w Marcinie Chodakowskim, co jest przyczyną jej konfliktu z siostrą. Po śmierci ukochanej Marcina stara się mu pomóc. Po nieudanym planie zostania nianią Szymka wyjeżdża do Stanów, do swojej siostry Eryki.
 • Agnieszka Olszewska – prokurator, dawna miłość i współpracownica Tomasza Chodakowskiego. Miała romans z Andrzejem Budzyńskim, z którym była w ciąży. Po rozstaniu Tomka z Małgosią związała się z nim na nowo. Zachodzi w ciążę po namiętnej nocy z Tomkiem, ucieknąwszy sprzed ołtarza Robertowi. Urodziła córkę, Helenę. Była związana z pediatrą Karolem. Zostaje świadkową Joanny Tarnowskiej na ślubie z Tomkiem. Bardzo przeżyła śmierć mężczyzny, przez co miała poważne problemy w pracy. Joasia stała się jej najlepszą przyjaciółką i bardzo się wspierają. Miała krótki romans z bratankiem Tomka, Olkiem.

Obsada | edytuj kod

Spis serii | edytuj kod

Produkcja | edytuj kod

Zdjęcia do filmu rozpoczęły się 25 sierpnia 2000. Scenarzystką wiodącą w latach 2000–2007 była Ilona Łepkowska, która do 2008 była również współproducentką serialu[16]. Od 2007 scenarzystką M jak miłość jest Alina Puchała.

Odcinki 1–424 zrealizowano w formacie 4:3, od 425. odcinka serial kręcony jest w panoramicznym formacie 16:9[17]. Serial jest realizowany techniką wideo, ale bez przeplotu, co daje mniej płynny obraz, podobny do filmowego, przy jednocześnie nietypowych dla filmu barwach.

Czołówka | edytuj kod

Pierwsza czołówka serialu przedstawiała Barbarę, Lucjana, Marię, Martę, Marka, Małgosię, Zenona, Hankę, Krzysztofa oraz Michała. W 2001 dokonano zmian: dodano postacie Jacka i Łukasza oraz usunięto Zenona i Michała, natomiast w 2002 dodano również Norberta, Pawła i Piotrka. W 2006 dodano Kingę, Kamila i Magdę. Od odcinka 485 (3 kwietnia 2007) czołówka przeszła małą zmianę graficzną. W odświeżonej czołówce występowali: Barbara, Lucjan, Maria, Marta, Norbert, Marek, Hanka, Małgosia, Piotrek, Kinga, Paweł, Magda, Kuba i Łukasz.

W 2010 dokonano kolejnej modyfikacji czołówki. Usunięto Norberta i dodano więcej ujęć Grabiny oraz Artura i Tomka. W czołówce występowali: Barbara, Lucjan, Maria, Artur, Marta, Łukasz, Marek, Hanka, Małgosia, Tomek, Piotrek, Kinga, Paweł, Magda i Kuba. We wszystkich wersjach przedstawione zostały wizerunki postaci oraz imię i nazwisko aktora. Podkładem muzyczny czołówki był utwór Wojciecha Gąssowskiego pt. M jak miłość.

W 2011 powstała zupełnie nowa czołówka. Przedstawiała: Barbarę i Lucjana; Marka i Mateusza; Natalię i Ulę; Marię i Artura; Martę i Andrzeja; Małgosię, Tomka i Agnieszkę; Pawła, Asię i Magdę; Piotrka i Kingę oraz Mirkę i Kubę. W tle znajdowały się krajobrazy Grabiny oraz Warszawy.

Po liftingu czołówki w 2014 występowali w niej: Barbara i Lucjan; Marek, Ewa i Anna; Ula, Mateusz i Antek; Maria i Artur (początkowo Eryka i Janka); Marta i Andrzej; Tomek, Agnieszka i Joasia; Paweł, Basia i Ala; Piotrek i Kinga oraz Olek, Kasia i Marcin. W 2015 roku wymieniono kolejnością dwie ostatnie pary i usunięto Kasię. Podkład muzyczny czołówki to utwór Beaty Kozidrak pt. „Nie pytaj o miłość”.

W 2018 powstała kolejna czołówka. Występują w niej: Barbara, Marysia i Artur; Ula i Bartek; Zofia i Sonia; Joasia, Wojtek i Michał; Andrzejek i Marzenka; Paweł, Julka, Kalina i Basia; Magda, Andrzej i Olek; Kinga i Piotrek oraz Marcin, Iza, Ania i Szymek. Czołówka emitowana jest od 3 września 2018, czyli od odcinka 1378[18].

Adaptacje | edytuj kod

Serial Lubow kak lubow | edytuj kod

W 2005 TVP sprzedała prawa do serialu rosyjskiej firmie producenckiej Amedia[19]. Był to pierwszy format serialowy polskiej produkcji, który został sprzedany za granicę[20]. W lutym 2006 ruszyły zdjęcia do serialu[21], którego reżyserem został Aleksander Nazarow[21]. 14 marca 2006 na Pierwyj kanał wyemitował pierwszy odcinek Lubow kak lubow (Любовь как любовь). Serial opowiada o przygodach rodu Tatiany i Płatona Łobowów z Bierieżki[21].

Powieść M jak miłość. Początki | edytuj kod

Z okazji 1000. odcinka serialu we wrześniu 2013 na rynku ukazała się napisana przez Marcina Mastalerza powieść M jak miłość. Początki, będąca adaptacją literacką jego pierwszej serii odcinków. Część wydarzeń jest tu opowiedziana w formie osobistego pamiętnika Barbary Mostowiak, niektóre wątki zostały uszczegółowione i rozwinięte (np. dokładne okoliczności śmierci rodziców Hanki Mostowiak). Autor wyposażył też postaci w przedserialową przeszłość, sięgającą lat 60. XX wieku[22].

Dwutygodnik „M jak miłość” | edytuj kod

11 października 2006 nakładem wydawnictwa Carisma Entertainment Group ukazał się pierwszy numer tygodnika (a od stycznia 2007 dwutygodnika) „M jak miłość”, zawierającego informacje na temat serialu pod redakcją Marka Malarza[23]. Na rynku istniały cztery wydania magazynu: bez płyty i z płytą DVD zawierającą sześć odcinków serialu[23]. Ostatni numer ukazał się 11 kwietnia 2007, łącznie wydano pierwszych 125 odcinków serialu.

Gala jubileuszowa | edytuj kod

28 maja 2007 został wyemitowany 500. odcinek serialu[24], który poprzedzono pokazaniem reportażu z przygotowań do gali 500 razy M jak miłość[24]. Dzień wcześniej, 27 maja, wyemitowano materiał zza kulis serialu, w tym reportaże z planu, rozmowy z bohaterami i twórcami M jak miłość[24]. Po emisji jubileuszowego odcinka w Auli Politechniki Warszawskiej odbyła się jubileuszowa gala 500 razy M jak miłość, podczas której występujący w serialu aktorzy zaśpiewali w duetach z gwiazdami polskiej estrady: Agnieszka Fitkau-Perepeczko z Norbim, Monika Obara z Szymonem Wydrą, Robert Moskwa z Justyną Steczkowską, Anna Mucha z Dodą, Małgorzata Kożuchowska z Andrzejem Piasecznym oraz Rafał i Marcin Mroczkowie z Golec uOrkiestra[24]. Występującym towarzyszyła 24-osobowa orkiestra Grzegorza Piotrowskiego oraz Chór Zespołu Mazowsze[24]. Galę poprowadzili bracia Mroczkowie, a reżyserowała ją Elżbieta Skrętowska[25].

16 września 2013 został wyemitowany 1000. odcinek serialu. Z tej okazji 2 września w Teatrze Polskim w Warszawie odbyła się jubileuszowa gala 1000 razy M jak miłość, podczas której wręczono nagrody Kryształowe serce w kategoriach: „Namiętny pocałunek” (Agnieszka i Marcin – Magdalena Walach i Mikołaj Roznerski), „Spektakularna zdrada” (Grażyna i Marek – Bożena Stachura i Kacper Kuszewski), „Najpiękniejsza młoda para” (Kinga i Piotrek – Katarzyna Cichopek i Marcin Mroczek), „Najostrzejsza kłótnia” (Marta, Andrzej i Wiktor – Dominika Ostałowska, Krystian Wieczorek, Piotr Grabowski) oraz „Niespełniona miłość” (Magda i Paweł – Anna Mucha i Rafał Mroczek). Lucjan i Barbara (Witold Pyrkosz i Teresa Lipowska) otrzymali tytuł „Superpary”. Samemu serialowi przyznano natomiast specjalną statuetkę Telekamery – Platynową Telekamerę[26].

Tytuł | edytuj kod

Tytuł serialu był już wcześniej wymyślony w sferze kultury, jako że w 1968 emigracyjny twórca Wiktor Budzyński wystawił w Londynie własną komedię muzyczną pt. M – jak Miłość (wśród występujących był np. Henryk Vogelfänger)[27].

Nagrody i nominacje | edytuj kod

Uwagi | edytuj kod

 1. Stan na 27 kwietnia 2021 r.
 2. W grudniu 2001 również w czwartki.
 3. Czasami był emitowany w środy i czwartki.
 4. Od 15 września do 24 listopada 2010 roku był emitowany również w środy.
 5. Dominika Ostałowska.
 6. a b c d e f Małgorzata Kożuchowska.
 7. a b c Witold Pyrkosz.
 8. Robert Gonera.
 9. Teresa Lipowska.
 10. Andrzej Młynarczyk.
 11. Julia Pietrucha.
 12. Anna Dereszowska.
 13. a b c Krystian Wieczorek.
 14. a b c Barbara Kurdej-Szatan.
 15. a b c Mikołaj Roznerski.

Przypisy | edytuj kod

 1. kk: Najpopularniejsze seriale Polaków (pol.). W: Interia.pl [on-line]. wirtualnemedia.pl, 2006-11-21. [dostęp 2020-05-20].
 2. pr: Najpopularniejsze polskie seriale (pol.). wirtualnemedia.pl, 2006-12-19. [dostęp 2020-05-20].
 3. kk: "M jak miłość" traci na popularności (pol.). W: Dziennik [on-line]. wirtualnemedia.pl, 2006-09-25. [dostęp 2020-05-20].
 4. Dane telemetryczne AGB NMR za okres 28.02.2005 – 06.03.2005
 5. Świat Seriali – najlepsze seriale, serwis miłośników seraili TV, opisy odcinków, newsy, galerie (pol.). interia.pl. [dostęp 2018-07-15]. [zarchiwizowane z tego adresu (2015-12-02)].
 6. a b c Marta z „M jak miłość” bez kochanków (pol.). W: Fakt [on-line]. wirtualnemedia.pl, 2006-03-29. [dostęp 2020-05-20].
 7. a b c Cezary Morawski odchodzi z "M jak miłość" (pol.). W: Onet.pl [on-line]. wirtualnemedia.pl, 2006-03-05. [dostęp 2020-05-20].
 8. a b „M jak miłość”: romanse Stefana (pol.). W: Onet.pl/Fakt [on-line]. wirtualnemedia.pl, 2006-01-20. [dostęp 2020-05-20].
 9. "M jak miłość": będzie się działo! (pol.). wirtualnemedia.pl, 2003-05-17. [dostęp 2020-05-20].
 10. rp: "M jak miłość": Madzia wybierze młodszego (pol.). W: Super Express [on-line]. wirtualnemedia.pl, 2006-05-23. [dostęp 2020-05-20].
 11. rp: Nowe wątki i postacie w "M jak miłość" (pol.). W: Metro/Fakt [on-line]. wirtualnemedia.pl, 206-09-11. [dostęp 2020-05-20].
 12. Gej w serialu „M jak miłość” (pol.). wirtualnemedia.pl, 2004-03-05. [dostęp 2020-05-20].
 13. Rozwód w "M jak miłość" (pol.). wirtualnemedia.pl, 2004-04-16. [dostęp 2020-05-20].
 14. Nowe postacie w "M jak miłość" (pol.). W: Nowy Dzień [on-line]. wirtualnemedia.pl, 2006-02-14. [dostęp 2020-05-20].
 15. https://www.tvp.pl/prasa/programTVP2/p0908_T2D.txt
 16. pr: Ilona Łepkowska zrezygnowała z "M jak miłość" (pol.). W: Fakt/Onet.pl [on-line]. wirtualnemedia.pl, 2008-10-29. [dostęp 2020-05-20].
 17. łk: "M jak miłość" w formacie 16:9 (pol.). wirtualnemedia.pl, 2006-06-27. [dostęp 2020-05-20].
 18. M jak miłość. Nowa czołówka od 3 września!
 19. masz: "M jak miłość" sprzedane do Rosji (pol.). W: Gazeta Wyborcza [on-line]. wirtualnemedia.pl, 2005-12-29. [dostęp 2020-05-20].
 20. Łukasz Kłosowski: Jak swoje produkty sprzedaje TVP (pol.). wirtualnemedia.pl, 2006-04-05. [dostęp 2020-05-20].
 21. a b c kk: Rusza rosyjska wersja "M jak miłość" (pol.). W: Nowy Dzień/Onet.pl [on-line]. wirtualnemedia.pl, 2006-02-21. [dostęp 2020-05-20].
 22. Strona wydawnictwa Harlequin (pol.). harlequin.pl. [dostęp 2014-10-21].
 23. a b łk: Powstał tygodnik 'M jak Miłość' (pol.). wirtualnemedia.pl, 2006-10-11. [dostęp 2020-05-20].
 24. a b c d e ks: Gwiazdy 'M jak Miłość' zadebiutują na estradzie (pol.). W: Telewizja Polska [on-line]. wirtualnemedia.pl, 2007-05-17. [dostęp 2020-05-20].
 25. "500 razy, swiatseriali.interia.pl [dostęp 2019-08-30]  (pol.).
 26. „M jak miłość”. Gala 1000 razy „M jak miłość”. Witold Pyrkosz ze łzami w oczach – zapis relacji na żywo (pol.). superseriale.se.pl, 2013-09-03. [dostęp 2013-09-03].
 27. Wiadomości o lwowianach, Lwowie i Małopolsce Wschodniej. „Biuletyn”. Nr 1 (14), s. 38, Czerwiec 1968. Koło Lwowian w Londynie. 
 28. Rozdano TeleKamery 2002, film.interia.pl [dostęp 2019-12-24]  (pol.).
 29. TeleKamery 2003 rozdane, www.wirtualnemedia.pl [dostęp 2019-12-23]  (pol.).
 30. Rozdano TeleKamery 2004, film.interia.pl [dostęp 2019-12-23]  (pol.).
 31. Laureaci | Telekamery 2020, telekamery.pl [dostęp 2019-12-24] .
 32. Rozdano Telekamery 2006, Onet Kultura, 23 stycznia 2006 [dostęp 2019-12-24]  (pol.).
 33. Telekamery 2007: Wielki sukces TVN, www.wirtualnemedia.pl [dostęp 2019-12-24]  (pol.).
 34. Telekamery 2008: triumf TVN, Polsat bez nagrody, www.wirtualnemedia.pl [dostęp 2019-12-24]  (pol.).
 35. Telekamery 2011 – kto wygrał?, www.wirtualnemedia.pl [dostęp 2019-12-22]  (pol.).
 36. Telekamery 2013: Nominacje!, film.interia.pl [dostęp 2019-12-22]  (pol.).
 37. TELEKAMERY 2014 – nominacje i wyniki. Kto wygrał statuetki Tele Tygodnia?, www.eska.pl [dostęp 2019-12-22] .
 38. TELEKAMERY 2015 – wyniki. BARBARA KURDEJ-SZATAN wygrała w kategorii AKTORKA, superseriale.se.pl [dostęp 2019-12-22] .
 39. TELEKAMERY 2016. Wyniki, zwycięzcy, kto wygrał i dostał nagrody Telekamery? – zapis relacji na żywo, www.se.pl [dostęp 2019-12-22] .
 40. Telekamery 2017 WYNIKI. Pełna lista zwycięzców i nominowanych, www.eska.pl [dostęp 2019-12-22] .
 41. Telekamery 2018 – WYNIKI. Pełna lista laureatów, www.se.pl [dostęp 2019-12-22] .
 42. Telekamery 2019 WYNIKI. Sprawdź, kto zdobył nagrody "Tele Tygodnia", www.gala.pl [dostęp 2019-12-22]  (pol.).
 43. Telekamery 2020: wyniki plebiscytu. Laureaci. Kto wygrał? [PEŁNA LISTA ZWYCIĘZCÓW], www.plejada.pl [dostęp 2020-02-04]  (pol.).

Bibliografia | edytuj kod

Linki zewnętrzne | edytuj kod

Na podstawie artykułu: "M jak miłość" pochodzącego z Wikipedii
OryginałEdytujHistoria i autorzy