Macedończycy


Macedończycy w encyklopedii

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania

Macedończycy − naród południowosłowiański, zamieszkujący głównie w Macedonii Północnej (ponad 1,3 mln osób, ok. 67% ludności republiki)[1], a także leżącą w Grecji Macedonię Egejską (według szacunków Greckiego Komitetu Helsińskiego od 10 do 30 tysięcy[2]), bułgarską Macedonię Pirińską (1946 rok − 190 tys., 1956 – 180 tys., nowszych danych o Macedończykach brak), a także południową Albanię (brak wiarygodnych danych). Liczniejsze skupiska na emigracji w Kanadzie (Toronto), Australii (Perth, Sydney, Melbourne) oraz USA.

Pochodzenie | edytuj kod

Macedończycy wywodzą się od plemion słowiańskich, przybyłych do Macedonii na przełomie VI i VII wieku, które zasymilowały także część autochtonicznej ludności macedońskiej, iliryjskiej i trackiej. Posługują się językiem macedońskim. Dominującym wyznaniem jest prawosławie.

Istnieją także niewielkie wspólnoty słowiańskojęzycznych muzułmanów oraz ludność słowiańskojęzyczna i liczna ludność greckojęzyczna, w greckiej Macedonii, identyfikująca się jako Macedończycy-Grecy[2]).

Inna teoria stwierdza, że Macedończycy są Bułgarami, którzy przez ideologię macedonizmu, powstałą w drugiej połowie XIX w., wyodrębnili odrębną tożsamość narodową, kulturę, język (który jest jednym z dialektów języka bułgarskiego). Celem macedonizmu było stworzenie odrębnej narodowości słowiańskiej w Macedonii i pozbycie się bułgarskiego pochodzenia etnicznego. Gdy powstała Jugosławia nowe władze rozpoczęły politykę wycofywania bułgarskiego wpływu w Macedonii[3].

Przypisy | edytuj kod

  1. Te oficjalne dane znacznie różnią się od szacunków, przedstawianych przez część badaczy niezależnych. I tak np. strona Greckiego Instytutu Badań Strategicznych, w dziale BALKAN – BLACK SEA, przywołuje wydanie Christian Science Monitor, z 28 października 1992, str.19, - ocenę C.M. Woodhouse’a, historyka Bałkanów i byłego prominentnego oficera brytyjskiego wywiadu wojskowego: „Ludność (Republiki Macedonii) składa się z 40-45% Słowian, 30% Albańczyków, 10% Greków, 10% Cyganów oraz jeszcze innych grup.”
  2. a b Więcej danych podaje hasło konflikt grecko-macedoński.
  3. Христо Христов: Македонизмът като политическа концепция в края на XIX и началото на ХХ в (bułg.). macedonia-history.blogspot.com. [dostęp 2014-04-17].

Bibliografia | edytuj kod

  • Irena Stawowy-Kawka Historia Macedonii, Ossolineum, Wrocław - Warszawa - Kraków 2000, ​ISBN 83-04-04549-4
  • Raporty Greckiego Komitetu Helsińskiego
Kontrola autorytatywna (grupa etniczna):
Na podstawie artykułu: "Macedończycy" pochodzącego z Wikipedii
OryginałEdytujHistoria i autorzy