Macedonia (prowincja rzymska)


Macedonia (prowincja rzymska) w encyklopedii

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania Prowincja Macedonia na mapie Cesarstwa Rzymskiego Prowincje macedońskie ok. 400 roku

Macedonia – jedna z prowincji w ramach starożytnego Rzymu. Współcześnie na jej terenie znajdują się: Macedonia Północna, Albania, północne i centralne terytoria Grecji oraz nieznaczne tereny południowo-zachodniej Bułgarii.

Spis treści

Utworzenie prowincji | edytuj kod

Prowincja została ustanowiona w roku 148 p.n.e. po pokonaniu antyrzymskiego powstania dowodzonego przez Andriskosa[1]. W składzie prowincji znalazły się ziemie macedońskie, jak również Tesalia i Epir (wkrótce wydzielony w osobną prowincję Epirus vetus).

Historia | edytuj kod

W pierwszych latach po opanowaniu Macedonii trwała budowa rzymskiej drogi Via Egnatia pomiędzy Dyrrachium (dziś Durrës) na wybrzeżu Morza Adriatyckiego do Tesaloniki (Egnatia, Saloniki). Po kilkudziesięciu latach została ona przedłużona do miasta Bizancjum.

Spośród miast prowincji do wielkiego znaczenia doszły zwłaszcza Saloniki, gdzie zlokalizowano sztab wojskowy wschodniej części imperium.

Prowincja została podzielona ok. 293 roku przez cesarza Dioklecjana w ramach reformy administracji. Wydzielone zostały wówczas prowincje:

  • Macedonia Prima (Macedonia I) z ośrodkiem administracyjnym w Tesalonice
  • Macedonia Secunda (Macedonia II, Macedonia Salutaris) z ośrodkiem w Stobi
  • Epirus Nova (Illyria Graeca) z ośrodkiem w Dyrrachium

W I połowie IV wieku prowincje macedońskie weszły, jako jednostki cywilnej diecezji Macedonii, w skład prefektury Italii, Ilirii i Afryki, a następnie prefektury Ilirii.

Po podziale imperium rzymskiego w 395 n.e. prowincje macedońskie weszły w skład cesarstwa wschodniorzymskiego. Saloniki stały się drugim co do ważności miastem bizantyńskim, po Konstantynopolu.

Na początku VII wieku Macedonia, podobnie jak inne ziemie Bałkanów, stanowiły teren ekspansji i osadnictwa Słowian. W pierwszej połowie VII wieku na terenach macedońskich zmieniono organizację państwa - prowincje zostały zastąpione temami, o nowym nazewnictwie i odmiennych granicach.

Zobacz też | edytuj kod

Przypisy | edytuj kod

  1. Bravo i Wipszycka 1992 ↓, s. 121.

Bibliografia | edytuj kod

  • Benedetto Bravo, Ewa Wipszycka: Historia starożytnych Greków. T. 3: Okres hellenistyczny. Warszawa: 1992. ISBN 83-01-10609-3.
Na podstawie artykułu: "Macedonia (prowincja rzymska)" pochodzącego z Wikipedii
OryginałEdytujHistoria i autorzy