Maciej Gołembiowski


Maciej Gołembiowski w encyklopedii

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania

Maciej Flawiusz Gołembiowski (ur. 12 lutego 1948 r., zm. 7 października 1999 r. w Toruniu) – polski historyk, archiwista.

Życiorys | edytuj kod

Urodził się w rodzinie nauczycielskiej, maturę zdał w Złotowie w 1966 r., studia historyczne na Uniwersytecie Mikołaja Kopernika w Toruniu ukończył w 1971 r. Po studiach rozpoczął pracę w Archiwum Państwowym w Toruniu, gdzie porządkował m.in. Akta budowlane miasta Torunia i akta notariuszy. Od 1973 r. pracował w Zakładzie Archiwistyki Instytutu Historii i Archiwistyki UMK, gdzie prowadził badania nad informacją naukową, której problematykę wprowadził do polskiej archiwistyki. W 1981 r. otrzymał tytuł doktora na podstawie rozprawy pt. System informacji archiwalnej (wyd. 1985 r.). Artykuły z zakresu informacji naukowej publikował m.in. w „Archeionie”, był także współautorem wydawnictw źródłowych. Brał udział w pracach zespołu NDAP „Informatyka i archiwa”.

Działał w licznych towarzystwach naukowych, a także w Stowarzyszeniu Archiwistów Polskich oraz (od 1981 r.) w NSZZ Solidarność.

Był żonaty z Danutą, z którą miał syna Marcina.

Zmarł 7 października 1999 r. w Toruniu, jest pochowany na cmentarzu św. Jerzego.

Bibliografia | edytuj kod

  • Słownik biograficzny archiwistów polskich, t. II 1906–2001, Warszawa 2002

Linki zewnętrzne | edytuj kod

Kontrola autorytatywna (osoba):
Na podstawie artykułu: "Maciej Gołembiowski" pochodzącego z Wikipedii
OryginałEdytujHistoria i autorzy