Maciej Małachowicz


Maciej Małachowicz w encyklopedii

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania Odbudowana Kamienica Pod Złotym Psem we Wrocławiu Rewaloryzacja baszty artyleryjskiej św. Barbary w Opolu

Maciej Małachowicz (ur. 15 maja 1953 we Wrocławiu) – polski architekt, badacz architektury i specjalista z zakresu projektowania i ochrony obiektów zabytkowych.

Życiorys | edytuj kod

W 1977 r. uzyskał dyplom Wydziału Architektury Politechniki Wrocławskiej. W 1993 r. uzyskał tytuł doktora nauk technicznych na podstawie rozprawy doktorskiej „Twierdza Wrocław z przełomu XIX/XX w. – problemy rozplanowania i architektury obiektów”. Od 1993 r. adiunkt na Wydziale Architektury Politechniki Wrocławskiej. Od 1997 r. rzeczoznawca Ministra Kultury i Sztuki a od 2010 r. rzeczoznawca Stowarzyszenia Konserwatorów Zabytków.

W 1977 r. rozpoczął pracę w Przedsiębiorstwie Budownictwa Uprzemysłowionego, następnie w Miejskim Biurze Projektów, Autorskich Pracowniach Architektury, i CM sp. z. o.o. oraz w 1993 r. własnej autorskiej pracowni projektowej.

Członek SARP, SKZ, TPF, ICOMOS. Autor licznych prac badawczych z zakresu historii architektury i ponad 40 artykułów oraz przeszło 250 projektów z zakresu konserwacji i rewaloryzacji zabytkowych zespołów i budowli.

Główne dzieła | edytuj kod

Najważniejsze realizacje konserwatorskie:

Zrealizowane projekty uzyskały m.in.: nagrodę Ministra Gospodarki Przestrzennej i Budownictwa, wyróżnienie za najładniejszy budynek plombowy we Wrocławiu, nagrodę dla najlepszego inwestora, nagrodę „Perła Nysy”, nagrodę „Opolskie Euro”.

Linki zewnętrzne | edytuj kod

Kontrola autorytatywna (osoba):
Na podstawie artykułu: "Maciej Małachowicz" pochodzącego z Wikipedii
OryginałEdytujHistoria i autorzy