Maciej z Mąkolina


Maciej z Mąkolina w encyklopedii

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania

Maciej z Mąkolina (Maciej Kalecki) herbu Kotwicz (ur. ok. 1498 w Mąkolinie, zm. 30 grudnia 1576[1] w Pułtusku), sekretarz królowej Bony i Zygmunta Augusta.

Pochodził z rodziny plebejskiej, jego ojciec Stanisław był wójtem wsi w Mąkolinie i rzemieślnikiem na Mazowszu. Dzięki protekcji Andrzeja Krzyckiego zdobył wykształcenie. Na sejmie w dniu 25 stycznia 1533 nobilitowany razem z braćmi, został przyjęty do herbu Kotwicz Krzyckich. Tego roku nabył razem z bratem Pawłem majątek Kaleczyce w powiecie Lidzkim w Wielkim Księstwie Litewskim, przyjął nazwisko Kalecki. Niedługo po nobilitacji został sekretarzem królowej Bony, a ok. 1547 także sekretarzem Zygmunta Augusta. Za służbę otrzymał liczne, dochodowe prebendy. Na starość osiadł w Pułtusku na Mazowszu, gdzie zarządzał swoimi mazowieckimi prebendami.

Przypisy | edytuj kod

  1. Wiesław Wróbel: Dzieje kościoła parafialnego w Kalinówce Kościelnej do końca XVI w.. W: Parafia w Kalinówce Kościelnej 1511-2011 : pięć wieków historii. Kalinówka Kościelna; Białystok: Wydawnictwo św. Jerzego, 2011, s. 87. ISBN 978-83-62071-10-4.
Na podstawie artykułu: "Maciej z Mąkolina" pochodzącego z Wikipedii
OryginałEdytujHistoria i autorzy