Madrid Open


Madrid Open w encyklopedii

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania

Madrid Open – doroczny turniej tenisowy rozgrywany na obiekcie Caja Mágica w Madrycie. Jest częścią cyklu ATP Tour Masters 1000 w rozgrywkach męskich i turniejem z cyklu WTA Tour o kategorii WTA Premier Series, będącym częścią zawodów o randze WTA Premier Mandatory w zawodach damskich. Organizowany przez organizacje tenisowe WTA Tour i ATP Tour.

Turniej męski odbywa się w Madrycie od 2002 roku i jest kategorii ATP Tour Masters 1000. Wcześniej zawody odbywały się najpierw w szwedzkim Sztokholmie (1990–1994), potem na rok w niemieckim Essen (1995), a następnie przez kolejne lata w niemieckim Stuttgarcie. Od 2009 roku odbywa się także turniej pań, o randze WTA Premier Mandatory. Do 2009 roku był to turniej halowy rozgrywany jesienią. Obecnie turniej odbywa się na wiosnę, zazwyczaj na przełomie kwietnia i maja, na nawierzchni ceglanej.

W 2012 roku turniej rozgrywany był na niebieskiej mączce. Eksperci oceniali ją jako bardziej śliską od zwykłego kortu ziemnego. Po turnieju federacja ATP postanowiła zakazać gry na niebieskiej mączce ze względu na niezadowolenie ze strony graczy[1][2].

Spis treści

Mecze finałowe | edytuj kod

Gra pojedyncza mężczyzn | edytuj kod

Gra podwójna mężczyzn | edytuj kod

Gra pojedyncza kobiet | edytuj kod

Gra podwójna kobiet | edytuj kod

Przypisy | edytuj kod

  1. ATP od 2013 r. zabroniło rozgrywania tenisowych turniejów na niebieskiej mączce (pol.). W: Sport [on-line]. Polska Agencja Prasowa, 2012-06-24. [dostęp 2012-06-24].
  2. By, Madrid’s blue clay given red card by ATP – CNN, „CNN” [dostęp 2018-07-26] .

Bibliografia | edytuj kod

Na podstawie artykułu: "Madrid Open" pochodzącego z Wikipedii
OryginałEdytujHistoria i autorzy