Magdalena Neuner


Magdalena Neuner w encyklopedii

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania

Magdalena Neuner (ur. 9 lutego 1987 w Garmisch-Partenkirchen) – niemiecka biathlonistka, multimedalistka, mistrzyni olimpijska z Vancouver z 2010 roku w biegach pościgowym i masowym[2], triumfatorka Pucharu Świata, Mistrzostw Świata oraz Europy.

Spis treści

Życiorys | edytuj kod

Magdalena Neuner urodziła się w Garmisch-Partenkirchen, jako drugie z czwórki dzieci bankiera Paula Neunera oraz jego żony Margit[3]. Ma starszego brata Paula oraz młodszego, Christopha, jego siostrą bliźniaczką jest Anna, obydwoje deklarują chęć trenowania biathlonu w przyszłości[4].

Biathlon zaczęła uprawiać w wieku dziewięciu lat. Pomiędzy 2004 a 2006 r. wywalczyła pięć tytułów mistrzyni świata juniorów. W 2006 roku zadebiutowała w zawodach Pucharu Świata, w styczniu 2007 wygrała swoje pierwsze zawody. Miesiąc później wywalczyła trzy złote medale podczas mistrzostw świata w Anterselvie. W sezonie 2007/2008, w wieku 21 lat, została najmłodszą zwyciężczynią klasyfikacji generalnej PŚ w historii tej konkurencji sportu. Ukoronowaniem sezonu były kolejne trzy tytułu mistrzyni świata z Östersund, czyniąc ją tym samym najmłodszą, sześciokrotną mistrzynią świata.

W marcu 2009 r. Neuner miała w swoim dorobku czternaście indywidualnych zwycięstw w zawodach Pucharu Świata (wliczając MŚ) oraz dwadzieścia dwa miejsca na podium. Poza tym wspólnie z koleżankami siedmiokrotnie triumfowała w biegach sztafetowych oraz raz w sztafecie mieszanej. Podczas trzech występów na mistrzostwach świata Neuner wywalczyła sześć tytułów mistrzyni świata oraz jeden srebrny medal. W dodatku posiada siedem złotych medali z mistrzostw świata juniorów. Niemka uzyskała reputację jednej z najlepszych biegaczek w biathlonie, jednakże często zawodzi jej forma strzelecka w pozycji stojącej kosztem dobrych wyników.

Magdalena Neuner mieszka w bawarskim miasteczku Wallgau od urodzenia. W wieku 16 lat, została członkiem refundowanego przez rząd zespołu narciarskiego. Po wywalczeniu trzech tytułów mistrzyni świata w 2007 r. została jedną z najpopularniejszych sportowców Niemiec. Jest trzykrotną zwyciężczynią organizowanego od 1947 roku plebiscytu na najlepszą sportsmenką Niemiec. Zwyciężała w latach 2007, 2011 oraz 2012.

6 grudnia 2011 roku Magdalena Neuner potwierdziła na swojej stronie internetowej, że sezon 2011/2012 będzie ostatnim w jej karierze ("Sprawa jest już jasna i jestem szczęśliwa, że podjęłam decyzję, o której długo myślałam. Wiem, że wielu kibiców czuje się zawiedzionych, ale dla mnie to czas, by zacząć coś innego. Chcę żyć normalnie, odpocząć i robić rzeczy, na które nie mogę sobie pozwolić jako profesjonalny sportowiec. Jestem otwarta na propozycje i chcę odkryć wiele nowych rzeczy. Myślę też o tym, by założyć rodzinę, ale rozważam też przekazanie moich doświadczeń biathlonowych młodym sportowcom.")

Prywatnie związana jest z kolegą ze szkolnych czasów Josefem Holzerem. Para w marcu 2014 roku wzięła ślub, dwa miesiące później (30 maja) urodziła im się córka Verena Anna.

Pożegnanie | edytuj kod

29 grudnia 2012 roku Magdalena Neuner po raz ostatni stanęła do rywalizacji biathlonowej. Niemka wzięła udział w zawodach pokazowych World Team Challenge rozgrywanych na stadionie Veltins-Arena w Gelsenkirchen. W czasie przerwy zawodów drużynowych odbył się jej bieg benefisowy, w którym udział wzięło 9 zawodniczek (Sabrina Buchholz, Franziska Hildebrand, Carolin Hennecke, Nadine Horchler, Kathrin Lang, Éva Tófalvi, Dorothea Wierer, Weronika Nowakowska-Ziemniak). Zawody wygrała Włoszka Dorothea Wierer 4 sekundy przed Neuner, która w swoim ostatnim strzelaniu w karierze okazała się bezbłędna. Na mecie 50 tys. kibiców zgromadzonych na stadionie zgotowało swojej mistrzyni owację na stojąco.

Osiągnięcia | edytuj kod

Igrzyska olimpijskie | edytuj kod

Mistrzostwa świata | edytuj kod

Indywidualnie | edytuj kod

Drużynowo | edytuj kod

Starty M. Neuner na mistrzostwach świata – szczegółowo | edytuj kod

Mistrzostwa świata juniorów | edytuj kod

Indywidualnie | edytuj kod

Drużynowo | edytuj kod

Mistrzostwa Europy | edytuj kod

Drużynowo | edytuj kod

Puchar Świata | edytuj kod

Zwycięstwa w zawodach | edytuj kod

(indywidualnie)

(drużynowo)

Miejsca na podium | edytuj kod

Miejsca na podium chronologicznie | edytuj kod

(indywidualnie)

(drużynowo)

Miejsca w klasyfikacjach PŚ | edytuj kod

Statystyki strzelania | edytuj kod

Miejsca w poszczególnych startach | edytuj kod

Przypisy | edytuj kod

 1. a b c d International Biathlon Union: Magdalena Neuner (ang.). IBU data center. [dostęp 2009-12-27].
 2. http://www.eurosport.pl/biathlon/vancouver-2010/2009-2010/polki-nie-zaskoczyly_sto2230565/story.shtml [dostęp 2010-02-21]
 3. Magdalena, Paul und Margit Neuner: Magdalenas Werdegang (niem.). magdalena-neuner.de. [dostęp 2009-12-27].
 4. Bayerischer Skiverband: Magdalena Neuiner (SC Wallgau) (niem.). bsv.ski.de. [dostęp 2009-12-27].
 5. a b c d Druga liczba oznacza ilość doładowań
 6. a b c d Podawany jest czas całkowity sztafety
 7. W składzie: S. Slepcowa, A. Bułygina, O. Miedwiedcewa, O. Zajcewa
 8. W składzie:M. Glagow, A. Henkel, M. Neuner, K. Wilhelm
 9. W składzie: M. Glagow, S. Buchholz, M. Neuner, A. Henkel
 10. W składzie: K. Hitzer, M. Neuner, S. Buchholz, K. Wilhelm
 11. W składzie: S. Buchholz, M. Neuner, A. Birnbacher, M. Greis
 12. W składzie: M. Beck, A. Henkel, M. Neuner, K. Wilhelm
 13. W składzie:A. Henkel, S. Hauswald, M. Neuner, K. Hitzer
 14. W składzie: A. Henkel, K. Wilhelm, K. Hitzer, M. Neuner
 15. W składzie: K. Wilhelm, M. Neuner, M. Beck, A. Henkel
 16. W składzie: S. Hauswald, M. Neuner, S. Schempp, A. Peiffer
 17. W składzie: K. Hitzer, M. Neuner, S. Buchholz, A. Henkel
 18. W składzie: K. Hitzer, M. Neuner, A. Wolf, D. Böhm
 19. W składzie: A. Henkel, M. Goessner, T. Bachman, M. Neuner
 20. W składzie: T. Bachman, M. Neuner, M. Goessner, A. Henkel
 21. a b c Zawody zastępowały starty w Osrblie

Bibliografia | edytuj kod

Linki zewnętrzne | edytuj kod

Kontrola autorytatywna (osoba):
Na podstawie artykułu: "Magdalena Neuner" pochodzącego z Wikipedii
OryginałEdytujHistoria i autorzy