Maghreb


Maghreb w encyklopedii

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania Kraje Maghrebu

Maghreb (arab. ‏المغرب‎ al-Maġrib, dosłownie: 'zachód') – określenie stosowane przez Arabów w stosunku do regionu północno-zachodniej Afryki, powstałe w czasie ekspansji arabskiej w średniowieczu. Nazwa ta przyjęła się również w językach europejskich i odnosiła do Maroka, Algierii i Tunezji[1], a współcześnie również do Libii, Mauretanii i Sahary Zachodniej[2]. Państwa Maghrebu współpracują ze sobą w ramach Arabskiej Unii Maghrebu[3].

Spis treści

Wielki Maghreb | edytuj kod

Wielki Maghreb – nacjonalistyczna idea, która zrodziła się w latach 30. XX wieku w Maroku. Miał on obejmować oprócz Maroka Mauretanię, saharyjskie posiadłości Hiszpanii (obecnie Sahara Zachodnia) i część algierskiej Sahary[potrzebny przypis].

Migranci w Europie | edytuj kod

Liczba migrantów z Maghrebu (liczona w tysiącach) w poszczególnych państwach europejskich (stan na 2017)[4]:

Zobacz też | edytuj kod

Przypisy | edytuj kod

  1. A. Barska, Świat wartości w krajach Maghrebu: ciągłość i zmiana, „Górnośląskie Studia Socjologiczne. Seria Nowa”, 5, 2014, s. 82.
  2. Z. Landowski, Świat arabski. Leksykon. Historia, gospodarka, kultura, Warszawa 2008, s. 152.
  3. M. Brol, Współczesne problemy krajów Afryki północnej a jakość sektora publicznego, „Ekonomia i Prawo”, 7, 2011, s. 80.
  4. Błażej Popławski, Migracje Afrykanów - konteksty historyczne i geopolityczne oraz bieżące uwikłania, w: Polityka Społeczna, nr 11-12/2018, s.42, ISSN 0137-4729
Kontrola autorytatywna (region geograficzny):
Na podstawie artykułu: "Maghreb" pochodzącego z Wikipedii
OryginałEdytujHistoria i autorzy