Magiczne drzewo


Magiczne drzewo w encyklopedii

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania

Magiczne drzewo – cykl filmów fantasy dla młodszych widzów, produkowany w latach 2003–2006. Reżyserem i scenarzystą serialu jest Andrzej Maleszka. Serial zdobył wiele nagród filmowych, m.in. prestiżową International Emmy Award w kategorii Children & Young People. Narratorem w serialu był Krzysztof Gosztyła. Miejsca kręcenia zdjęć plenerowych: Warszawa, Łódź, Gdańsk, Sopot, Jelenia Góra, Bydgoszcz. Pierwszy odcinek został wyemitowany 29 stycznia 2004 w TVP1. Seria powtarzana jest w TVP Polonia z napisami angielskimi i TVP ABC.

Każdy z siedmiu odcinków opowiada o jakimś przedmiocie wykonanym z magicznego drzewa. Przedmioty te są obdarzone zdumiewającymi własnościami: sanki zachowują się jak pies, drewniane buty spełniają życzenia, berło daje władzę nad ludźmi. Trafiając w ręce dzieci, stają się pretekstem do opowieści o rodzinie, przyjaźni, dziecięcych problemach.

W roku 2009 powstał film o tym samym tytule, także według scenariusza i w reżyserii Andrzeja Maleszki. O prawa do niego ubiegali się m.in. Paramount i Walt Disney. Film wszedł do kin w Polsce 18 września 2009.

26 sierpnia 2009 premierę miał pierwszy tom cyklu książek Magiczne drzewo. Autorem serii, podobnie jak serialu i filmu, jest Andrzej Maleszka. Pierwszy tom jest oparty na filmie pełnometrażowym, a jego pełny tytuł to Magiczne drzewo. Opowieść I. „Czerwone krzesło”. Następne noszą tytuły: „Tajemnica mostu”, „Olbrzym”, „Pojedynek”, „Gra”, „Cień Smoka”, „Świat Ogromnych”, „Porwanie”, „Inwazja”, „Berło” (wydana w 2017 r.) i „Czas robotów” (2018)

Spis treści

Spis odcinków | edytuj kod

Obsada | edytuj kod

Uwagi | edytuj kod

  1. Odcinek 8. składa się z trzech części.

Linki zewnętrzne | edytuj kod

Na podstawie artykułu: "Magiczne drzewo" pochodzącego z Wikipedii
OryginałEdytujHistoria i autorzy