Major (powieść)


Major (powieść) w encyklopedii

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania

Major – trzecia, osadzona w realiach II wojny światowej powieść sensacyjno-historyczna z elementami science-fiction autorstwa Marcina Ciszewskiego. Jej akcja rozgrywa się w 1943 roku, pomiędzy wydarzeniami opisanymi w debiutanckim www.1939.com.pl i drugą powieścią autora, www.1944.waw.pl.

Opis fabuły | edytuj kod

Główny bohater powieści www.1939.com.pl, ppłk Jerzy Grobicki, po zakończeniu walk wrześniowych wyjechał do USA razem z grupą najbliższych przyjaciół. W kraju pozostała większość oficerów i wszyscy żołnierze jego batalionu. Nowym dowódcą wybierają oni jednogłośnie por. Janusza Wojtyńskiego z GROMu i angażują się w działalność konspiracyjną.

Akcja opisuje wydarzenia pomiędzy 17 a 20 kwietnia 1943, gdy Niemcy przygotowują się do likwidacji warszawskiego getta, jednocześnie udaje im się wpaść na trop niektórych lokali używanych przez ludzi Wojtyńskiego oraz ich fabryki amunicji. Przypadkowo aresztują też amerykańskiego fizyka jądrowego, który wchodził w skład obsługi amerykańskiego wehikułu czasu. Zakłócają także spotkanie Wojtyńskiego i gen. Grota z wysłannikiem rządu amerykańskiego.

Linki zewnętrzne | edytuj kod

Na podstawie artykułu: "Major (powieść)" pochodzącego z Wikipedii
OryginałEdytujHistoria i autorzy