Mako (księżniczka)


Mako (księżniczka) w encyklopedii

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania Szalotka - symbol księżniczki Mako

Księżniczka Mako (jap. 秋篠宮眞子内親王 Akishino no Miya Mako Naishinnō) urodzona 23 października 1991 r. Najstarsza córka księcia Akishino i jego żony, księżnej Kiko, wnuczka emerytowanego cesarza Akihito i emerytowanej cesarzowej Michiko. Należy do japońskiej rodziny cesarskiej. Jej symbolem jest Rosa banksiae (jap. 木香茨 mokkōbara).

Księżniczka Mako ma młodszą siostrę – księżniczkę Kako i młodszego brata – księcia Hisahito. Uczęszcza do prestiżowej szkoły Gakushūin (jap. 学習院) w Tokio.

Już we wczesnym dzieciństwie była częstym gościem programów telewizyjnych. Interesuje się między innymi sztukami pięknymi, paleografią i budownictwem. Szczególnym zainteresowaniem księżniczki cieszy się malarstwo japońskie. Jednym z tematów jej pracy, na zakończenie szkoły podstawowej, była estetyka w dziełach sztuki znajdujących się w Shōsō-in, Tōshōdai-ji i w Pałacu Cesarskim w Kioto. Cieszy się ogromną popularnością w internecie[1]. Jest fanką grup muzycznych zrzeszonych pod szyldem Johnny & Associates[2], co potwierdziła w rozmowie z dziennikarzami w programie telewizyjnym 26 września 2008[3].

Spis treści

Życiorys | edytuj kod

Księżniczka urodziła się w 23 października 1991 r. w szpitalu Agencji Dworu Cesarskiego (Kunaichō) w tokijskiej dzielnicy Chiyoda. Kilka dni później 29 października ojciec nadał jej imię Mako (jap. 眞子) i dodał: „Krocz przez życie naturalnie, nie przyozdabiając się i nie tracąc swego naturalnego piękna”[4].

Edukacja | edytuj kod

W kwietniu 1998 roku rozpoczęła naukę (system szkolny: 6-3-3) w prywatnej szkole podstawowej Gakushūin (jap. 学習院) w Shinjuku. Kurs szkoły podstawowej ukończyła w marcu 2004 roku, a kurs gimnazjalny w 2007 roku, rozpoczynając naukę na poziomie najwyższym, licealnym.

W sierpniu 2006 roku przebywała dwa tygodnie w Austrii na wymianie uczniów pomiędzy szkołami. W latach 2014–2015 odbyła studia magisterskie w zakresie muzealnictwa na University of Leicester, przy czym jej pobyt na tej uczelni został podany do publicznej wiadomości dopiero pod koniec jej studiów, dzięki czemu przez rok mogła żyć w Wielkiej Brytanii relatywnie anonimowo[5].

Obowiązki oficjalne | edytuj kod

Od 2005 roku podróżuje wraz z rodzicami po Japonii. Podczas wyjazdu z ojcem w 2006 roku wzięła udział w obchodach święta Kawabiki (jap. 川曳き) w świątyni w Ise w prefekturze Mie. Od 2008 roku odbywa także samodzielne podróże po kraju w sprawach urzędowych.

Księżniczka Mako w Pałacu Cesarskim w 2015 roku

Genealogia | edytuj kod

Zobacz też | edytuj kod

Przypisy | edytuj kod

  1. J-CAST News, Shūkan Gendai (wydanie z dnia 19 lipca 2008) (jap.)
  2. Shūkan Gendai (wydanie z dnia 14 września 2006
  3. Kunaicho (jap.)
  4. Gazeta Yomiuri z 29 października 1991 (jap.)
  5. Japanese princess found secretly living in Leicester. [dostęp 2015-09-20].

Linki zewnętrzne | edytuj kod

Na podstawie artykułu: "Mako (księżniczka)" pochodzącego z Wikipedii
OryginałEdytujHistoria i autorzy