Malia


Na mapach: 35°16′59″N 25°27′45″E/35,283056 25,462500

Malia w encyklopedii

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania Mapa Krety z okresu kultury minojskiej.

Malia (Mallia) – miasteczko położone na północnym wybrzeżu Krety, ok. 30 km na wschód od Heraklionu. Jedna z ważniejszych miejscowości wypoczynkowych Krety. Popularna szczególnie ze względu na piaszczystą plażę z wydmami.

Około 3 km na wschód od miasta znajdują się ruiny średnio-minojskiego pałacu. Według mitologii greckiej właścicielem zamku był Sarpedon, brat Minosa. Pałac wybudowano w XIX wieku p.n.e., a następnie rozbudowano w XVIII wieku p.n.e. Około 1420 p.n.e. został zburzony przez Mykeńczyków.

Wykopaliska archeologiczne | edytuj kod

Wykopaliska w Malii prowadzone przez archeologów z francuskiej szkoły archeologicznej École française d'Athènes od 1922 doprowadziły do odkrycia ważnych zabytków cywilizacji minojskiej. Do najważniejszych należy odkrycie mniejszego niż w Knossos „pałacu”. Odkryto także oryginalny zespół urbanistyczny koncentrujący się wokół pałacu, z ciekawym rozplanowaniem i systemem kanalizacyjnym.

Bibliografia | edytuj kod

Malia Fragment ruin pałacu w Malii Makieta ruin pałacu w Malii Wykopaliska w Malii tzw. "Pszczoły z Malii", 1700-1550 r. p.n.e. (Muzeum Archeologiczne w Heraklionie)


Na podstawie artykułu: "Malia" pochodzącego z Wikipedii
OryginałEdytujHistoria i autorzy