Malina kamionka


Malina kamionka w encyklopedii

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania Morfologia

Malina kamionka (Rubus saxatilis) – gatunek rośliny z rodziny różowatych. Występuje w stanie dzikim w Europie, na Kaukazie, w Mongolii i Chinach[2].

Spis treści

Morfologia | edytuj kod

Pokrój
Płożąca bylina o wysokości 10-30 cm, czasem do 50 cm. Nie kwitnące pędy wyrastają nad powierzchnię ziemi tworząc łuki, które dotknąwszy wierzchołkiem gleby, zakorzeniają się.
Łodyga
Jednoroczne, nie drewniejące łodygi kwiatonośne wyrastają prosto. Wszystkie łodygi mają rozproszone, delikatne kolce. Dołem pokryte są łuskowatymi listkami.
Liście
Długoogonkowe, trójdzielne z odwrotnie jajowatymi listkami, na brzegu grubo piłkowane, zielone. Przylistki jajowato-eliptyczne.
Kwiaty
Białe, centymetrowej wielkości, zebrane po 2-8, a nawet dziesięć w luźne, nieco przysadziste baldachogroniaste kwiatostany umieszczone na końcach pędów. Płatki korony wąskie, wyprostowane, krótsze od działek kielicha. Kwitnie w maju i czerwcu.
Owoce
Nieliczne szkarłatne pestkowce, słabo połączone, tworzą owoc zbiorowy. Powstają rzadko. Są jadalne.

Biologia i ekologia | edytuj kod

Bylina. Siedlisko: zarośla, młodniki i lasy mieszane i liściaste ; rzadziej w sztucznych drzewostanach szpilkowych. Chętnie na miejscach skalistych, zwłaszcza w górach, gdzie malinę kamionkę można znaleźć jeszcze na wysokości 2000-2400 m n.p.m. Preferuje gleby wapienne i próchnicze.

Zastosowanie | edytuj kod

Sztuka kulinarna: Owoce w smaku podobne do porzeczek, jednak zbierane są nieczęsto gdyż są rzadkie. Można je jeść na surowo.

Zobacz też | edytuj kod

Przypisy | edytuj kod

  1. Stevens P.F.: Angiosperm Phylogeny Website (ang.). 2001–. [dostęp 2010-01-23].
  2. Germplasm Resources Information Network (GRIN). [dostęp 2010-04-28].
Na podstawie artykułu: "Malina kamionka" pochodzącego z Wikipedii
OryginałEdytujHistoria i autorzy