Maltański krab słodkowodny


Maltański krab słodkowodny w encyklopedii

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania Maltański krab słodkowodny

Maltański krab słodkowodny (Qabru) – podgatunek kraba słodkowodnego, endemiczny mieszkaniec Wysp Maltańskich. Jest niezwykle rzadki, a jego liczba w ciągu ostatnich lat spada.

Spis treści

Ogólna charakterystyka | edytuj kod

Maltański krab słodkowodny (na Malcie znano jako Qabru) jest dziesięcionogiem (skorupiak wyposażony w 10 nóg). Osiąga do 80 milimetrów długości. Jest barwy zielono-szarej, z rzadka usiany pomarańczowo-żółtymi łatkami, dodatkowo jego nogi na całej długości pokrywa różowy odcień.

Środowisko | edytuj kod

Maltański krab słodkowodny spotykany jest w wodach słodkich. W wodach płynących jest obecny przez cały rok, aczkolwiek żyje również w stawach i źródłach. Można go znaleźć w Imtaħleb, Baħrija, Għajn Żejtuna w Mellieħa i San Martin na Malcie oraz w Dolinie Lunzjata w Gozo[1].

W momencie, gdy krab poczuje zagrożenie, chroni się kryjąc pod skałami lub kamieniami w wodzie, wyszukując kryjówki pośród roślinności albo wchodząc do jamek, które sam wykopuje. Jamki te wykopywane są w mule lub glinie i mogą przekraczać 50 cm głębokości. Część wykopu jest zwykle zalana[1].

Pożywienie | edytuj kod

Maltański krab słodkowodny jest mięsożercą i odżywia się zwierzętami mniejszymi od niego samego, takimi jak np. kijanki. Żeruje głównie po zmierzchu[1].

Populacja | edytuj kod

Liczba maltańskich krabów słodkowodnych systematycznie zmniejsza się. Przyczyną jest zanieczyszczenie wód, a także wysychanie źródeł spowodowane poborem wody przez ludzi[1].

Przypisy | edytuj kod

  1. a b c d Sultana, Joe; Falzon, Victor, eds. (2002).
Na podstawie artykułu: "Maltański krab słodkowodny" pochodzącego z Wikipedii
OryginałEdytujHistoria i autorzy