Maltese Premier League


Maltese Premier League w encyklopedii

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania

Premier League – najwyższa w hierarchii klasa męskich ligowych rozgrywek piłkarskich na Malcie, będąca jednocześnie najwyższym szczeblem centralnym (I poziom ligowy), utworzona w 1909 roku i od samego początku zarządzana przez Maltański Związek Piłki Nożnej (MFA). Zmagania w jej ramach toczą się cyklicznie (co sezon) i przeznaczone są dla 12 najlepszych krajowych klubów piłkarskich. Jej triumfator zostaje Mistrzem Malty, zaś najsłabsze drużyny są relegowane do First Division (II ligi maltańskiej).

Spis treści

Historia | edytuj kod

Mistrzostwa Malty w piłce nożnej rozgrywane są od 1909 roku. Niejednokrotnie zmieniał się format rozgrywek. W sezonie 1980/81 liga zmieniła nazwę z L-Ewwel Diviżjoni (Pierwsza dywizja) na Premier League. 13 stycznia 2011 zdecydowano, że od sezonu 2011/2012 maltańska liga zostaje powiększona do 12 drużyn[1]. W związku z powyższym do ligi awansowały trzy drużyny, podczas gdy została relegowana tylko ostatnia drużyna[2]. Od sezonu 2017/18 w lidzze gra 14 zespołów.

System rozgrywek | edytuj kod

Obecny format ligi zakładający podział rozgrywek na 2 rundy obowiązuje od sezonu 2016/17.

Rozgrywki składają się z 26 kolejek spotkań rozgrywanych pomiędzy drużynami systemem kołowym. Każda para drużyn rozgrywa ze sobą dwa mecze – jeden w roli gospodarza, drugi jako goście. Od sezonu 2017/18 w lidze występuje 14 zespołów. W przeszłości liczba ta wynosiła od 3 do 12. Drużyna zwycięska za wygrany mecz otrzymuje 3 punkty (do sezonu 1993/94 2 punkty), 1 za remis oraz 0 za porażkę.

Zajęcie pierwszego miejsca po ostatniej kolejce spotkań oznacza zdobycie tytułu Mistrzów Malty w piłce nożnej. Mistrz Malty kwalifikuje się do eliminacji Ligi Mistrzów UEFA. Druga oraz trzecia drużyna zdobywają możliwość gry w Lidze Europy UEFA. Również zwycięzca Pucharu Malty startuje w eliminacjach do Ligi Europy lub, w przypadku, w którym zdobywca krajowego pucharu zajmie pierwsze miejsce w lidze – możliwość gry w eliminacjach do Ligi Europy otrzymuje również czwarta drużyna klasyfikacji końcowej. Zajęcie 2 ostatnich miejsc wiąże się ze spadkiem drużyn do First Division. Trzecia drużyna od dołu tablicy walczy w barażach play-off z trzecią drużyną First Division o utrzymanie w najwyższej lidze.

W przypadku zdobycia tej samej liczby punktów, klasyfikacja końcowa ustalana jest w oparciu o wynik dwumeczu pomiędzy drużynami, w następnej kolejności w przypadku remisu – różnicą bramek w pojedynku bezpośrednim, następnie ogólnym bilansem bramkowym osiągniętym w sezonie, większą liczbą bramek zdobytych oraz w ostateczności losowaniem.

Skład ligi w sezonie 2021/22 | edytuj kod

Lista sezonów | edytuj kod

 Osobny artykuł: Mistrzostwa Malty w piłce nożnej mężczyzn.

Statystyka | edytuj kod

Tabela medalowa | edytuj kod

Mistrzostwo Malty zostało do tej pory zdobyte przez 10 różnych drużyn.

Stan na koniec sezonu 2020/21.

Przypisy | edytuj kod

  1. Malta 2011/12 - RSSSF
  2. Changes to National League, FA Trophy format approved (ang.). 2011-01-13. [dostęp 2011-07-13].

Bibliografia | edytuj kod

Mistrzostwa Malty w piłce nożnej
  1. a b c d e f Mistrzostwa kraju nie rozgrywano.
Piłka nożna na Malcie

Najwyższe klasy rozgrywek ligowych piłki nożnej w Europie (UEFA)
  1. Liga istniała przed powstaniem UEFA.
Na podstawie artykułu: "Maltese Premier League" pochodzącego z Wikipedii
OryginałEdytujHistoria i autorzy