Mamma Mia! (musical)


Mamma Mia! (musical) w encyklopedii

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania

Mamma Mia!musical autorstwa Catherine Johnson (scenariusz i dialogi) oraz Björna Ulvaeusa i Benny’ego Anderssona (piosenki), oparty na przebojach z repertuaru szwedzkiej grupy ABBA. Światowa prapremiera musicalu miała miejsce 6 kwietnia 1999 w Prince Edward Theatre na londyńskim West Endzie. Reżyserem pierwszej inscenizacji była Phyllida Lloyd.

W 2008 do kin weszła jego ekranizacja, również wyreżyserowana przez Lloyd.

Najważniejszy motyw fabuły (trzej mężczyźni potencjalnie mogący być ojcami tego samego dziecka) został zaczerpnięty przez autorkę z amerykańskiego filmu Buona Sera, Mrs. Campbell z 1968 roku.

Spis treści

Fabuła | edytuj kod

Sophie, dwudziestoletnia córka Amerykanki Donny, prowadzącej niewielki hotelik na jednej z greckich wysp, przygotowuje się do swojego ślubu. Chce, aby do ołtarza poprowadził ją jej ojciec. Rzecz w tym, że nie wie, kto nim jest. Znajduje pamiętnik swojej matki i wyczytuje z niego, że w okresie pasującym do daty jej poczęcia, spotykała się ona z trzema różnymi mężczyznami – Amerykaninem, Brytyjczykiem i Szwedem. Postanawia potajemnie zaprosić na ślub wszystkich trzech, wysyłając do nich list w imieniu matki. Jest przekonana, że gdy ich spotka, natychmiast pozna, który z nich jest jej tatą.

Obsada | edytuj kod

Lista utworów | edytuj kod

Akt I | edytuj kod

Akt II | edytuj kod

Bis | edytuj kod

Główne inscenizacje | edytuj kod

Reklamy musicalu na budynku Prince of Wales Theatre w Londynie

Po swoim sukcesie na West Endzie, musical został przetłumaczony na kilka języków i wystawiony w kilkunastu krajach. Szacuje się, że do roku 2007 jego różne wersje obejrzało łącznie ok. 30 mln osób, zaś łączny dochód z biletów przekroczył 2 miliardy dolarów amerykańskich. Daje mu to pozycję najbardziej kasowego musicalu w historii[1].

Najważniejsze produkcje musicalu odbyły się w następujących miastach:

Polska wersja musicalu miała premierę w lutym 2015 roku w Teatrze Muzycznym Roma w Warszawie[2].

Przypisy | edytuj kod

  1. Pat Donnelly, Mamma Mia! is the world's most successful musical ever, „The Gazette”
  2. MAMMA MIA!. W: Teatr Muzyczny „Roma” [on-line]. [dostęp 2016-11-14].
Na podstawie artykułu: "Mamma Mia! (musical)" pochodzącego z Wikipedii
OryginałEdytujHistoria i autorzy